„Od zastávky u Randovky jsem na vlak pěkně klusal, abych stihl spoj. teď už to snad bude lepší," usmíval se Jindřich z Jablonce, když sledoval ekipu politiků a autobusáků, kteří v úterý dopoledne slavnostně otevírali otočku pro autobusy u vlakového nádraží.

Otočku budou využívat autobusy MHD i meziměstské autobusy Liberec Jablonec. Zatímco prvně jmenované začnou k vlakovému nádraží zajíždět již od pondělí 18. listopadu, meziměstské autobusy až od 15. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád.

Počítá se i s prodloužením některých dalších regionálních linek, které obsluhují Jablonecko. „Připravujeme úpravu trasování některých městských linek a v průběhu příštího roku by tak měly začít k nádraží zajíždět i další městské autobusy," vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce Luboš Wejnar. Další nová otočka pro autobusy by měla vzniknout v nejbližší době na Žižkově Vrchu v rámci revitalizace sídliště za 28 milionů korun.

Autobusy městské dopravy v Jablonci přepraví ročně podle odhadů osm milionů cestujících. Jablonec dává na provoz městské dopravy ročně 33 milionů korun a dalších devět milionů na provoz tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem. K tomu dává ještě tři čtvrtě milionu korun na bezplatné cestování seniorů nad 70 let a sto padesát tisíc korun na cyklobusy. Jablonec s omezením MHD nepočítá.

„Kdybychom ji omezili, lidé by do města víc jezdili autem, museli bychom řešit parkování, zhoršilo by se životní prostředí," vysvětlil náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele.