Nejlepší sezona za posledních šest let. Tak státní hrady a zámky v Libereckém kraji hodnotí uplynulý rok. Loni je navštívilo rekordních 428 tisíc lidí, tedy o tři tisíce víc než v roce 2014. Výrazně vyšší zájem o prohlídky zaznamenal především hrad Trosky.

„Sezona 2015 pro většinu objektů nezačala dobře, neboť jim nepřálo počasí. Na jaře byla zima a sychravo, v létě zase panovala tropická vedra," připomíná ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec.

„Naštěstí se zúročila letitá snaha kastelánů a dalších pracovníků o poskytnutí kvalitních služeb a veřejnost si cestu na památky našla, na řadě objektů ještě v širším měřítku než v předchozích letech," dodává.

Přes 100 tisíc lidí

S velkým ohlasem se setkaly zejména noční prohlídky Trosek, které probíhaly jednou týdně celé letní prázdniny. Návštěvnost hradu se z předloňských 100 211 lidí vyhoupla na 106 255.

Návštěvnost státních památek v Libereckém kraji.

Hranici 100 tisíc návštěvníků loni pokořil ještě celoročně zpřístupněný zámek Sychrov. Přišlo na něj přes 111 tisíc lidí, zůstává tak nejvyhledávanějším objektem v kraji. Ve srovnání s rokem 2014 ale bylo návštěvníků skoro o tři tisíce méně.

„Propad nastal odlivem zahraniční, ruské a rakouské, klientely," vysvětluje mluvčí Územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasová.

Nové trasy si loni užívaly i děti

Památky se snažily lákat na novinky. Třeba na hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou vznikly nové trasy. Zámek Hrubý Rohozec u Turnova začal s prohlídkami pro děti. S uplynulou sezonou jsou spokojeni i na Bezdězu, přestože kvůli sněhu a ledu mohl hrad otevřít až v polovině dubna.

Skoro o tři tisíce lidí stoupl počet návštěvníků Frýdlantu, kde se v nabídce nově objevila dětská trasa a několikrát za sezonu mohli lidé absolvovat speciální prohlídku knihovny a sklepení. Objekt také poprvé vystavil monstrance či kalichy ukryté v depozitářích. O dva tisíce víc lidí přivítal i zámek Lemberk u Jablonného v Podještědí.

„Jsem ráda, že veřejnost objevuje také zámky, které nejsou až tak známé. Slavili jsme výročí 20 let od svatořečení Zdislavy z Lemberka a navíc jsme otevřeli nový okruh ve druhém patře bez průvodce, což bylo také lákadlem. Zcela vyprodány byly noční prohlídky a každoročně roste zájem i o ty velikonoční, které jsou naší specialitou," popisuje kastelánka Lemberku Renata Černá.

Zámek Sychrov je otevřený i v zimě

Vynikající návštěvnost si udržel zámek Zákupy na Českolipsku, ačkoliv na něj přišlo skoro o 2 600 lidí méně než o rok dříve. Návštěvnost v roce 2014 totiž byla mimořádná, oproti obvyklému průměru přišlo dvakrát víc lidí. Vysoce nadprůměrných tak bylo i loňských 33 tisíc lidí.

Na památky mohou lidé v Libereckém kraji zavítat i letos v zimě. Zámek Sychrov je otevřený každý den včetně pondělí. Frýdlant, Grabštejn a Hrubý Rohozec je přístupný na objednání. Pro ostatní památky začne sezona na konci března.

TIP DENÍKU: 6. zámecký masopustKdy: SOBOTA 23. LEDNA, 9-16 hodin
Kde: ZÁMEK SYCHROV
Tradiční česká řemesla (sklář, keramik, výrobce dřevěných hraček) doplní klasická zabíjačka, která neodmyslitelně k masopustu patří, zrovna tak jako sladkosti z kynutého těsta. Nabídku obohatí stánek s královskou čokoládou, a protože se slaví masopust, bude to vlastně čokoládové uzenářství s čokopárky, čokojátrovkou a čokotlačenkou. Nebude chybět ani masopustní průvod. Náladu podtrhne národopisný soubor Krkonošský Horal z Vrchlabí a folklorní soubor Horačky.