„Vichr z hor!" Tak půvabný lokální název nese v Jizerských horách obsah skleničky půl na půl zelená s Alpou. „Je to zabiják, ale pila jsem to i v hospodě. Jinak mi ji dávala babička na cukr," odpověděla v bleskové anketě Deníku na Facebooku Silvie Lintimerová.A nebyla sama, kdo potvrdil, že Alpa rozhodně není jen přípravek na masáž bolavého těla. „Hojně jsem konzumoval na skautských a turistických táborech, s kostkou cukru, ve věku tak sedm až dvanáct let. Pak jsem přešel na jiné značky," přiznal na otázku „Jak jste na tom s Alpou vy?" Martin Bauer.

Právě kombinaci s kostkou cukru uvedla většina respondentů. „Dala mi to babička, když jsem ji otravovala, že nám na něco chuť," doplnila Petra Berková. „Jednou jsem si ve čtrnácti cvakla, a bez cukru, na táboře před pěveckou soutěží," přiznala redaktorka Libereckého deníku Hana Langrová.

Francovka Alpa není lihovina

Krátce po vyhlášení prohibice se v síti obchodů dm drogerie rozhodli pro stažení Alpy. Byli ale jediní. Své rozhodnutí po několika dnech přehodnotili a opět prodej uvolnili. Další drogistické řetězce k podobnému kroku nepřistoupily.

„Alpa se z drogerií Teta nestahuje, poněvadž i podle výkladu ministerstva zdravotnictví nejde o lihovinu. Zákaz se vztahuje jen na lihoviny a konzumní líh a tuzemák," uvedl pro tiskovou kancelář minulý týden mediální zástupce drogerií Teta Michal Donath.

Že by si někdo došel z nedostatku jiného alkoholu koupit do drogerie Alpu, zavrhuje většina dotázaných lidí. Prodavačky v jablonecké prodejně Teta, kde nabízejí plný sortiment i v různě velkém balení, se k tématu vyjádřily velmi odmítavě. Zároveň ale celá řada z námi dotázaných lidí připouští, že se s konzumací mentolově voňavé tekutiny setkala.

Odborníci na toxikologii ale varují. Konzumace většího množství Alpy je životu nebezpečná. Pro dospělého člověka může mít dávka 10 až 26 ml na kilogram váhy tragické následky. Škodlivá je však už mnohem menší.

Panáka v zimě před zápasem

Hříchy z mládí přenesené do dospělosti. Tak by se s nadsázkou dal uvést i případ konzumace Alpy mezi některými sportovci. „Například starší fotbalisti si dají malého panáka v zimě před zápasem, žádná křeč," uvedl kouč jednoho z týmů na Jablonecku a dodal, že se pochopitelně nic nesmí přehánět, ale malé množství rozhodně nemůže škodit.

„Je to jako uzo po česku," směje se padesátiletý Karel a přidává dva recepty na „super mix". Hašlerka rozpuštěná v lihu. Kdo chce sladké, tak půl na půl Alpa s malinovým sirupem. „Ta je také fičák," dodává Karel.

Zážitky z vojny mají někteří pánové také ve spojení s konzumací všeho možného i nemožného, co jen vzdáleně chutná po alkoholu. „Někteří borci pili i Lesanu s dovětkem, že alespoň budou mít vonný dech," zavzpomínal Tomáš Míček.

Češi by ovšem nebyli potomky Švejka, kdyby i na vážné téma nevymysleli vtipy, parodie a úsměvné fotomontáže. Na facebooku koluje například snímek bezdomovce s receptem na Homeless quality koktaily. Mojito z Alpy a Blue Moon z Okeny. Drsné? Bohužel ale ne nereálné.

Prohibici považují za nedokonalou

Čtveřice mladých lidí z Jablonce se na celé téma prohibice podívala jinýma očima. Ani jeden z nich neholduje tvrdému alkoholu, výjimečně si dají sklenku vína. „Když si lidé nebudou moci koupit alkohol, ale musejí jej mít, najdou si jinou cestu. Je to jako s drogama, oficiálně se neprodávají a podívejte, kolik je konzumentů," shodla se Lenka a Míša.

Lucie s Matějem dodávají, že po déle trvající prohibici se rozeběhne obchod na černém trhu. Rozhodně se ale lidé nevrhnou na pití Alpy.