VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parní zubačka zřejmě nevyjede

Tanvald, Praha - Přes sto let stará lokomotiva zůstane stát v depu. Důvodem je vysoké pojištění, které žádá Národní technické muzeum v Praze.

3.2.2014
SDÍLEJ:

Parní ozubnicová lokomotiva 404.003Foto: www.zubacka.cz

Jak to tak vypadá, unikátní parní lokomotiva vyrobená na začátku minulého století, na ozubnicovou trať nevyjede. Stalo se tak jen chvíli před podepsáním smluv mezi obecně prospěšnou společností Železniční společností Tanvald (ŽST), jež chtěla lokomotivu za cirka deset milionů korun opravit a provozovat, a Národním technickým muzeem, které lokomotivu vlastní.

„Obecně prospěšná společnost Železniční společnost Tanvald stopla plánovanou generální opravu parní ozubnicové lokomotivy 404.003 ze sbírek Národního technického muzea do provozuschopného stavu," potvrdil ředitel ŽST Petr Prokeš. Lokomotiva je v současné době deponována v železničním muzeu v Jaroměři.

Vysoké pojistné

„Po opravě měla být parní lokomotiva prezentována veřejnosti v kořenovské muzejní výtopně a vozit zvláštní osobní vlaky na ozubnicové trati Tanvald Kořenov Harrachov," přiblížil Prokeš.

Jednání s Národním technickým muzeem ale uvízla na mrtvém bodě. „Byli jsme připraveni s muzeem uzavřít smlouvu o pronájmu této unikátní lokomotivy, připravili jsme rozpočet a v předstihu zpracovali restaurátorský záměr na opravu," popsal Prokeš.

Po více než ročním jednání, kdy se již rýsoval podpis smlouvy, začalo Národní technické muzeum požadovat pojištění lokomotivy na muzeem určenou hodnotu. V současné době je parní ozubnicová lokomotiva neprovozní a její hodnota udávaná muzeem je 66 milionů korun.

Generální opravu lokomotivy v ceně cirka deseti milionů by na své náklady zajistila Železniční společnost Tanvald bez jakéhokoliv finančního přispění muzea.

Národní technické muzeum pak v nedávné době ohodnotilo cenu ozubnicové lokomotivy po generální opravě částkou 95 milionů korun a v této výši požaduje po ŽST pojištění exponátu, které by činilo přibližně půl milionu korun ročně. „A to je finanční částka, která opravu a následné provozování parní ozubnicové lokomotivy absolutně znemožňuje," vysvětluje Prokeš.

Národní technické muzeum ale musí mít státní majetek pojištěn. Důvodem požadavku bylo podle ředitele Národního technického muzea zvážení rizik, která sbírkovému předmětu mohou hrozit během generální opravy a následného provozu například znehodnocení nebo ztráta.

„Předmětem jednání bylo hledání skutečných záruk pro případ výše uvedených škod na sbírkovém předmětu mnohamilionové hodnoty s ohledem na omezené finanční možnosti obecně prospěšné společnosti ručit za tento majetek České republiky," popsal Michal Novotný, ředitel NTM. Podle jeho slov během jednání muzeum deklarovalo podporu celému projektu ŽST a vůli najít řešení.

Poslední jednání mezi Národním technickým muzeem a Železniční společností Tanvald proběhlo již na schůzce 30. října loňského roku. Zde byly projednávány návrhy možných řešení. „Na návrh zápisu z tohoto jednání, který jsme sestavili, nepřišla od ŽST odezva a dne 24. ledna jsme obdrželi dopis ředitele společnosti, kterým bylo sděleno odstoupení od plánu opravy ozubnicové lokomotivy, odůvodněné „nepřiměřenými podmínkami stanovenými NTM".

Lokomotiva tak v tuto chvíli nadále zůstává neprovozním exponátem NTM, který je v tuto chvíli k vidění v Železničním muzeu výtopna Jaroměř. Nijak není vyloučena možnost ji zprovoznit v budoucnosti. „Důležité je ale zdůraznit, že i ponechání lokomotivy ve stavu neprovozního exponátu ji nijak neubírá na hodnotě. Zůstává zachována v autentické podobě, v jaké skončila v provozu," doplnil Michal Novotný, ředitel NTM.

Skončí i další lokomotivy?

Podmínka pojištění lokomotivy na takto vysokou částku se ze strany Národního technického muzea objevila prý poprvé. „Je ale možné, že pokud bude vyžadována i u dalších dnes provozních parních lokomotiv, které můžeme vídat včele zvláštních parních vlaků, bude docházet k odstavování těchto lokomotiv a k jejich zavírání jako studených exponátů do depozitářů," poznamenal Petr Prokeš, ředitel Železniční společnosti Tanvald o.p.s.

Ta realizovala za dobu své existence řadu projektů, a to i s mezinárodním prvkem. Je vlastníkem a provozovatelem řady drážních vozidel včetně unikátní, památkově chráněné, motorové ozubnicové lokomotivy T426.003.

V průběhu roku organizuje nostalgické jízdy, jejichž popularita je v rámci území našeho státu neobvyklá. „Velmi nás mrzí, že přístupem Národního technického muzea nemůže dojít k restaurování unikátní parní ozubnicové lokomotivy 404.003, která by v čele historických zvláštních vlaků dokazovala technickou dovednost našich předků," popsal Prokeš.

Chtějí opravit výtopnu

Společnost připravuje projekt na zatraktivnění kulturní památky ozubnicové železnice Tanvald Kořenov Harrachov jediné ozubnicové a nejstrmější železnice v Česku. Cílem projektu, na jehož spolufinancování bude podána žádost do Norských fondů, je oprava původní kamenné výtopny v Kořenově.

Tato technicky zajímavá a památkově chráněná stavba se v budoucnu stane provozním muzeem a zázemím pro unikátní ozubnicové lokomotivy.

„Právě v rámci projektu jsme plánovali i generální opravu restaurování parní ozubnicové lokomotivy 404.003 ze sbírek Národního technického muzea do provozuschopného stavu," doplnil Prokeš. „Kvůli shora uvedenému jsme se rozhodli odstoupit od opravy parní ozubnicové lokomotivy, která tak zůstane neprovozním omšelým exponátem zavřeným v muzeu," uzavřel Prokeš.

Autor: Jan Sedlák

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 24 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Servisní mechanik - automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, , * Servis kogeneračních jednotek na oblasti sever - Liberec. Jedná se o výjezdy na instalace za zákazníkem, servis a opravy spalovacích motorů a periferií ., , Požadujeme: , * minimálně výuční list v oboru automechanik případně opravář zemědělských strojů, * řidičský průkaz sk. B, * praxe v oboru výhodou , * manuální zručnost, * znalost práce na PC, * schopnost jednat se zákazníkem, * časovou flexibilitu, * spolehlivost, zodpovědnost a samostatnost, komunikativnost, * pozitivní a tvůrčí přístup k řešení úkolů, , Nabízíme: , * perspektivu ve stabilní a stále se rozvíjející firmě, * možnost seberealizace – odborný a profesní růst, * odpovídající platové ohodnocení, * vzdělávací kurzy, * firemní benefity (dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna, finanční bonus za docházku bez absence…). Pracoviště: Tedom a.s. - provoz jablonec nad nisou, Belgická, č.p. 4685, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel/ka 2. stupně ZŠ (obor matematika, tělesná výchova) , Obor matematika je prioritní a je možná i v kombinaci s jiným předmětem., Zaměstnanecké výhody: možnost stravování., Kontakt telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Základní škola jablonec nad nisou - kokonín, rychnovská 216, příspěvková organizace, Rychnovská, č.p. 216, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Lea Šmídová, +420 483 302 140.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 450 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace VEDOUCÍ ODDĚLENÍ STAVEBNÍHO ÚŘADU. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici VEDOUCÍHO ODDĚLENÍ STAVEBNÍHO ÚŘADU na odboru stavebním a životního prostředí, 11. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání ve studijním oboru stavebního, architektonického nebo právnického směru, popř. vyšší odborné vzdělání v oboru stavebnictví za podmínky min. 2 let praxe v oboru; možno i středoškolské za podmínky min. 3 let práce v oboru; znalost právních předpisů - stavebního zákona a předpisů souvisejících včetně znalosti postupů podle správního řádu; praxe minimálně 2 roky ve správním orgánu vykonávající státní správu (i v přenesené působnosti), nejlépe při výkonu agendy stavebního úřadu; složená zkouška zvláštní odborné způsobilosti na požadovaném úseku výhodou; dobrá orientace v prostředí výkonu přenesené působnosti státní správy; výborné komunikační a vyjednávací schopnosti; schopnost řídit středně velký kolektiv; aktivní přístup k řešení problémů; flexibilita, loajalita, samostatnost a zodpovědnost; uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); řidičský průkaz - minimálně skupina B., Popis vykonávané práce: Vedení středně velkého pracovního kolektivu, který zajišťuje veškerá správní řízení a další postupy stavebního úřadu podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a předpisů souvisejících včetně zákona č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo stavbě (vyvlastňovací zákon) a to na území Statutárního města Jablonec nad Nisou a příslušných obcí spadajících do územní působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností s výjimkou obce Rychnov nad Nisou., Pracovní poměr: na dobu neurčitou s nástupem od 1.9.2018, popř. dle vzájemné dohody, Přihlášky do 10. srpna 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Všeobecné sestry bez osvědčení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zdravotní sestra, Požadavky na pracovní pozici: , o bezúhonnost, zdravotní způsobilost , o praxe v oboru - min. 5let , o znalost problematiky v oboru, zkušenosti s cílovou skupinou seniorů, , o odpovědnost, samostatnost, spolehlivost , o dobré komunikační schopnosti, flexibilita, loajálnost , o předpoklady pro týmovou práci , o dobrá znalost práce na PC , , Bližší údaje k zařazení do výběrového řízení jsou uvedeny na webových stránkách www.dd-jablonec.cz, , Přihlášky do výběrového řízení s požadovanými dokumenty doručit v zalepené obálce , s označením "Výběrové řízení - zdravotní sestra nesměnující" na adresu Domov důchodců Jablonecké Paseky,p.o., Vítězslava Nezvala 87/14, 466 02 Jablonec nad Nisou. , , Obsah přihlášky: , - životopis s uvedením kontaktních údajů, předchozí praxe, odborných znalostí a dovedností , - motivační dopis , - kopie dokladu o nejvyšším dokončeném vzdělání , - kopie výpisu z trestního rejstříku (ne starší než 1 měsíc) , - souhlas se zpracováním osobních údajů. Pracoviště: Domov důchodců jablonecké paseky, příspěvková organizace, Vítězslava Nezvala, č.p. 87, 466 02 Jablonec nad Nisou 2. Informace: Pavlína Stolínová, +420 778 538 290.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Členové klubu českých turistů provádí značení turistické trasy ve Sloupu v Čechách na Českolipsku. Snímek je z 5. července.
11

FOTO: Se štětcem v lese. Turisté hledají značkáře

Město Jablonec nad Nisou.

Ovečky z České televize se zatoulaly do Jablonce

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Do pohraničí přišel Ladislav Albrecht s rodinou po válce. Naučil se tu řemeslo

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Z Jednot a konzumů do hypermarketů a diskontů. Češi zanevřeli na malé prodejny

/INFOGRAFIKA/ Pro paštiku a rohlík do večerky, pro zbytek do chrámů konzumu. V hypermarketech necháváme 46 procent výdajů za potraviny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT