VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parní zubačka zřejmě nevyjede

Tanvald, Praha - Přes sto let stará lokomotiva zůstane stát v depu. Důvodem je vysoké pojištění, které žádá Národní technické muzeum v Praze.

3.2.2014
SDÍLEJ:

Parní ozubnicová lokomotiva 404.003Foto: www.zubacka.cz

Jak to tak vypadá, unikátní parní lokomotiva vyrobená na začátku minulého století, na ozubnicovou trať nevyjede. Stalo se tak jen chvíli před podepsáním smluv mezi obecně prospěšnou společností Železniční společností Tanvald (ŽST), jež chtěla lokomotivu za cirka deset milionů korun opravit a provozovat, a Národním technickým muzeem, které lokomotivu vlastní.

„Obecně prospěšná společnost Železniční společnost Tanvald stopla plánovanou generální opravu parní ozubnicové lokomotivy 404.003 ze sbírek Národního technického muzea do provozuschopného stavu," potvrdil ředitel ŽST Petr Prokeš. Lokomotiva je v současné době deponována v železničním muzeu v Jaroměři.

Vysoké pojistné

„Po opravě měla být parní lokomotiva prezentována veřejnosti v kořenovské muzejní výtopně a vozit zvláštní osobní vlaky na ozubnicové trati Tanvald Kořenov Harrachov," přiblížil Prokeš.

Jednání s Národním technickým muzeem ale uvízla na mrtvém bodě. „Byli jsme připraveni s muzeem uzavřít smlouvu o pronájmu této unikátní lokomotivy, připravili jsme rozpočet a v předstihu zpracovali restaurátorský záměr na opravu," popsal Prokeš.

Po více než ročním jednání, kdy se již rýsoval podpis smlouvy, začalo Národní technické muzeum požadovat pojištění lokomotivy na muzeem určenou hodnotu. V současné době je parní ozubnicová lokomotiva neprovozní a její hodnota udávaná muzeem je 66 milionů korun.

Generální opravu lokomotivy v ceně cirka deseti milionů by na své náklady zajistila Železniční společnost Tanvald bez jakéhokoliv finančního přispění muzea.

Národní technické muzeum pak v nedávné době ohodnotilo cenu ozubnicové lokomotivy po generální opravě částkou 95 milionů korun a v této výši požaduje po ŽST pojištění exponátu, které by činilo přibližně půl milionu korun ročně. „A to je finanční částka, která opravu a následné provozování parní ozubnicové lokomotivy absolutně znemožňuje," vysvětluje Prokeš.

Národní technické muzeum ale musí mít státní majetek pojištěn. Důvodem požadavku bylo podle ředitele Národního technického muzea zvážení rizik, která sbírkovému předmětu mohou hrozit během generální opravy a následného provozu například znehodnocení nebo ztráta.

„Předmětem jednání bylo hledání skutečných záruk pro případ výše uvedených škod na sbírkovém předmětu mnohamilionové hodnoty s ohledem na omezené finanční možnosti obecně prospěšné společnosti ručit za tento majetek České republiky," popsal Michal Novotný, ředitel NTM. Podle jeho slov během jednání muzeum deklarovalo podporu celému projektu ŽST a vůli najít řešení.

Poslední jednání mezi Národním technickým muzeem a Železniční společností Tanvald proběhlo již na schůzce 30. října loňského roku. Zde byly projednávány návrhy možných řešení. „Na návrh zápisu z tohoto jednání, který jsme sestavili, nepřišla od ŽST odezva a dne 24. ledna jsme obdrželi dopis ředitele společnosti, kterým bylo sděleno odstoupení od plánu opravy ozubnicové lokomotivy, odůvodněné „nepřiměřenými podmínkami stanovenými NTM".

Lokomotiva tak v tuto chvíli nadále zůstává neprovozním exponátem NTM, který je v tuto chvíli k vidění v Železničním muzeu výtopna Jaroměř. Nijak není vyloučena možnost ji zprovoznit v budoucnosti. „Důležité je ale zdůraznit, že i ponechání lokomotivy ve stavu neprovozního exponátu ji nijak neubírá na hodnotě. Zůstává zachována v autentické podobě, v jaké skončila v provozu," doplnil Michal Novotný, ředitel NTM.

Skončí i další lokomotivy?

Podmínka pojištění lokomotivy na takto vysokou částku se ze strany Národního technického muzea objevila prý poprvé. „Je ale možné, že pokud bude vyžadována i u dalších dnes provozních parních lokomotiv, které můžeme vídat včele zvláštních parních vlaků, bude docházet k odstavování těchto lokomotiv a k jejich zavírání jako studených exponátů do depozitářů," poznamenal Petr Prokeš, ředitel Železniční společnosti Tanvald o.p.s.

Ta realizovala za dobu své existence řadu projektů, a to i s mezinárodním prvkem. Je vlastníkem a provozovatelem řady drážních vozidel včetně unikátní, památkově chráněné, motorové ozubnicové lokomotivy T426.003.

V průběhu roku organizuje nostalgické jízdy, jejichž popularita je v rámci území našeho státu neobvyklá. „Velmi nás mrzí, že přístupem Národního technického muzea nemůže dojít k restaurování unikátní parní ozubnicové lokomotivy 404.003, která by v čele historických zvláštních vlaků dokazovala technickou dovednost našich předků," popsal Prokeš.

Chtějí opravit výtopnu

Společnost připravuje projekt na zatraktivnění kulturní památky ozubnicové železnice Tanvald Kořenov Harrachov jediné ozubnicové a nejstrmější železnice v Česku. Cílem projektu, na jehož spolufinancování bude podána žádost do Norských fondů, je oprava původní kamenné výtopny v Kořenově.

Tato technicky zajímavá a památkově chráněná stavba se v budoucnu stane provozním muzeem a zázemím pro unikátní ozubnicové lokomotivy.

„Právě v rámci projektu jsme plánovali i generální opravu restaurování parní ozubnicové lokomotivy 404.003 ze sbírek Národního technického muzea do provozuschopného stavu," doplnil Prokeš. „Kvůli shora uvedenému jsme se rozhodli odstoupit od opravy parní ozubnicové lokomotivy, která tak zůstane neprovozním omšelým exponátem zavřeným v muzeu," uzavřel Prokeš.

Autor: Jan Sedlák

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 25 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha CNC soustružnických center. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha CNC soustružnických center, -. Pracoviště: Teneo 3000 s.r.o., Hlavní, č.p. 986, 468 51 Smržovka. Informace: Malý, +420 776 227 545.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 000 Kč

Sociální pracovníci v azylových domech, probačních střediscích, nápravných a jiných zařízeních pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník v sociálních službách, , Nabízíme:, " zaměstnání na plný úvazek, " perspektivní zaměstnání, " práci v příjemném prostředí a v malém kolektivu, " zázemí velké celostátní organizace, " 15.000 Kč hrubého měsíčně, " možnost prodloužení pracovní smlouvy, Požadavky: Střední odborné (vyučen), " vzdělání odpovídající zákonu o sociálních službách č. 108/2006 Sb., " popř. ochota si požadované vzdělání doplnit, " spolehlivost, " sociální cítění, " občanská bezúhonnost, " ztotožnění s posláním organizace, Směnnost: Nepřetržitý provoz , " Denní: = > 7 - 19 hod. , " Noční: = > 19 - 7 hod. , , Náplň práce: , " Poskytovat pomoc mužům a ženám ( ve věku od 18 let ) bez domova a pomáhat s řešením jejich situace., " Přenocování, možnost osobní hygieny, poradenství. , " Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím , " Pomoc při uplatnění práv a oprávněných zájmů , Kontaktní údaje: +420 483 317 120; jablonec@nadeje.cz, Strukturovaný životopis a přihlášku do výběrového řízení zasílejte na adresu NADĚJE, Za Plynárnou 13, 466 01 Jablonec nad Nisou nebo e-mailem na jablonec@nadeje.cz , do předmětu uveďte zkratku PSS-Jablonec n./N.. Pracoviště: Naděje - 001, Za Plynárnou, č.p. 3816, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Tomáš Šretr, +420 483 317 120.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 300 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Vazební věznice Liberec vyhlašuje v souladu s ustanovením § 22 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na obsazení služebního místa:, , STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE, (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr), , Zákonné a další požadavky:, ? minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, ? zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, ? trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3. TT od 23.900,- Kč)., - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici)., - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní vyžití, apod., , Místo služebního působiště: Místní jednotka JS při OS Jablonec nad Nisou , , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, , Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis,, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru,, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání,, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS"., , Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS JBC".. Pracoviště: Vězeňská služba čr-vv liberec-justiční stráž, Mírové náměstí, č.p. 494, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 602 784 967,482 426 270.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SLÉVAČ - pracovní poměr na dobu 90 dnů., - bez alergií - práce s hliníkem, zdatnost, prašné prostředí, Hlásit se osobně každé pondělí 10-12 hodin - Na Perštýně 519/9a, 460 01 Liberec. Pracoviště: Ternopstav cz s.r.o. - pracoviště, Vedlejší, č.p. 88, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Klára Poláková, +420 608 140 263.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tragická sobota. V kraji zemřel první motorkář v tomto roce

Sražený chodec. Ilustrační foto.

Přecházela mimo přechod, srazilo ji auto, naštěstí se nic nestalo

Jablonecká strážnice vytáhla řidiče z hořícího vozidla

Jablonec n. N. – V pátek 23. března ráno uprostřed křižovatky u úřadu práce zastavilo auto, z něhož se kouřilo a lítaly jiskry. Strážnice, která měla tou dobou službu na přechodu pro chodce před obchodní akademií, začala ihned jednat.

FOTO: Opět se koná biatlonová exhibice

V sobotu 24. března se koná tradiční biatlonová exhibice a Mistrovství ČR žen a mužů – supersprint, finále. Organizátoři z SKP Kornspitz Jablonec plánují na biatlonovém stadionu zahájení v 11 hod., nástřel v 11.45 hod.

Lidé ze Žižkova Vrchu se ptali na dopravu a hřiště

Jablonec n. N. – Ve čtvrtek 8. března se konalo ve školní jídelně ZŠ Pasířská letošní první setkání vedení města s občany Žižkova Vrchu.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Jablonec n. N. – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT