Jak řekl Jan Musil, který Den zdravotně postižených moderoval, lidem paradoxně nechybí zdraví, ale trápí je, že se na ně lidé dívají skrz prsty. Takové bariéry mají bořit akce podobné té, která se včera odehrávala na Mírovém náměstí před jabloneckou radnicí. „Takových akcí není nikdy dost," konstatoval Musil. Den zdravotně postižených se konal už po čtrnácté. „Jen jednou nám pršelo," řekla organizátora Alena Rozsypalová s tím, že pět pěti lety všechno řídila z pojízdného vozíku. Byla právě po operaci kolene.

A takovou jízdu si včera mohli zájemci také vyzkoušet na vyznačeném úseku. „Vypadá to jednoduše, ale ono to lehké vůbec není," okomentoval svůj pokus Pavel.

Na náměstí před radnicí se také prezentovala občanská sdružení, spolky, neziskové organizace či chráněné dílny se svými rukodělnými výrobky či radami a službami. Zájemci si mohli nechat zdarma změřit cukr a tuk v krvi, ale i pokusit se poskytnout první pomoc na resuscitační figuríně u stánku jabloneckého Českého červeného kříže.

Kolik stojí takový pohodlný invalidní vozík moderní produkce zjistili lidé u stánku prodejce. „Není to vůbec levná záležitost," konstatovala studentka Migena Krasniqi z Jablonce.