Až se dnes večer v sedm hodin setmí v sále KC Kino Železný Brod, je jasné, že právě začíná festival, jež ve své podstatě nemá v republice obdoby. Cyklus netradičních přednášek PechaKucha Night, který má v Železném Brodě již tradici, festival otevře.

„Nenechte si ujít prezentace zhuštěné do šesti minut a čtyřiceti sekund svou uměleckou tvorbu či sklářskou výrobu představí designeři, umělci, firmy a další instituce se sklem neodmyslitelně spojené. Jedinečný zážitek, neformální atmosféra a skvělá zábava jsou zaručeny," zvou organizátoři brodské PechaKucha Night.

Skleněné městečko

Oficiálně začne Skleněné městečko až v sobotu v 10 hodin a to již tradičně před místní Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou, odkud mohou zájemci rovnou na vernisáž výstavy výsledků Letní sklářské dílny.

V sobotu i neděli je škola otevřena, nabídne třeba výtvarné dílny a Sklářský veletrh, kde se budou prezentovat sklářské firmy nejen z blízka ale i z dálky.

Stranou dění nezůstane ani odloučená učebna Střední školy řemesel a služeb, kde návštěvníci mohou shlédnout foukání technického skla.

Otevřena budou všechna tradiční výstavní místa: Městské muzeum, galerie Vl. Rady, Prostor pro sklo v areálu bývalé Kolory či Galerie Studia Lhotský na Chlístově.

Nově bude otevřeno Muzeum, galerie a prodejna firmy Detesk.

Sklářskými řemesly pod širým nebem ožije Malé náměstí, kde se bude konat i doprovodný kulturní program.

Soutěž skla

Díky podpoře OHK v Jablonci proběhne soutěž všech sklářských firem, které se prezentují na Skleněném městečku. Vyhlašovatelem soutěže je Okresní hospodářská komora Jablonec a Město Železný Brod. Oba partneři chtějí ohodnotit vystavovatele, výrobce a prodejce z různých úhlů pohledu.

Jablonecký deník bude mít v odborné porotě svého zástupce, zasedne v ní šéfredaktorka Lenka Klimentová.

Netradiční koncert

Víte, co je to Cristal Baschet? Víte, kde poprvé proběhne koncert Cristal Baschetů v České republice? Na Skleněném městečku. Na prvním koncertě atypických hudebních nástrojů se představí mezinárodní dvojice, železnobrodská rodačka KnofLenka a španělský hudebník Martí Ruids.

„Skleněné městečko je v současné době nejprestižnější akcí Železného Brodu. Každý ročník přináší něco nového, a nejinak je tomu i letos. Premiéra koncertu skleněných nástrojů v naší republice určitě bude jedním „z tahounů" této krásné akce," myslí si starosta Železného Brodu André Jakubička.

I památky

Dny Evropského dědictví si třeba Jablonec či Krásná připomněli o uplynulém víkendu, v Brodě doplní mozaiku Skleněného městečka. Otevřeny budou kostely. Od 14 hodin je třeba připravená komentovaná prohlídka kostela sv. Jakuba Většího, kterou provede místní zvoník Vladimír Hlubůček. „Ve 12 a 16 hodin se ve zvonici rozezní zvony a zazvonit si bude moct každý, kdo bude mít zájem," doplnila Iva Chaloupková, vedoucí IKS.

KULTURNÍ PROGRAM 8. SKLENĚNÉHO MĚSTEČKA Malé náměstí

SOBOTA 20. září

10:30 Broďanka, 12:15 Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Gminy Olszina, 13:30 Roter Mohn Lauscha, 15:00 Železný Brod a Lauscha (česko-německé muzicírování), 17:00 Jan Budař a Eliščin Band, 18:30 Seven, 21:00 My Name Is Ann

NEDĚLE 21. září

10:00 Řetízek, 11:00 Módní přehlídka, 11:30 Václav Kořínek a Jakub Nitsche (koncert na skleněné flétny a rytmické nástroje), 12:00 Vyhlášení výsledků soutěže Cena 8. ročníku Skleněného městečka, 13:30 Kapelníci, 15:00 Taneční a swingový orchestr ZUŠ ŽB