VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pes už není věcí. Přesto jsou útulky plné

Severní Čechy - Lidé se zbavují zvířat nejrůznějšími způsoby. Při odkládání do útulku si dokáží vymýšlet neuvěřitelné příběhy

30.1.2014
SDÍLEJ:

Lučanský útulek pro opuštěná zvířata Dášenka.Foto: Deník

Podle nového občanského zákoníku, který platí od začátku roku, už živé zvíře není věcí a požívá zvláštní ochrany. Uvědomují si lidé tuto odpovědnost, nebo se útulky měsíc po Vánocích už zase plní nechtěnými dárky? Ptali jsme se v útulcích napříč regionu a došli k šokujícímu zjištění: lidé se psů zbavují po Vánocích, na jaře při přemnoženém vrhu, po prázdninách, když dárek za vysvědčení omrzí, před Vánoci, kdy si chtějí nadělit nové zvíře, starých a nemocných psů pak celoročně, aby nemuseli platit za léčbu. Pozitivních příkladů, kdy zafungovala osvěta, je spíše sporadicky.

Útulek Dášenka Lučany nad Nisou:

„Přijali jsme pět mladých pejsků, kteří mohli být dárkem. Ale v lednu pejsci ještě baví. Nával čekáme až v únoru," říká provozovatelka útulku Dagmar Kubištová.

utulek-dasenka.cz

Záchranná stanice a útulek pro opuštěná zvířata Archa Liberec:

„Pravidelně touto dobou se jsme tu přijímali deset, jedenáct zvířat, kterých se lidé po Vánocích zbavovali," potvrdila vedoucí zařízení Lenka Čápová. „Letos se to netýkalo ani jediného případu. Jsme zvědaví na jaro, to je další zlomové období. Chovatelé se zbavují nechtěných štěňat a ta která neudají, nosí sem k nám do útulku," doplnila.

zooliberec.cz

Azyl Pes Krásný Les u Frýdlantu:

„Snažíme se už několik let, formou poradny a besed, lidi od nevhodných dárků v podobě zvířat odrazovat," říká Radka Vojáčková. „A už třetím rokem se u nás povánoční boom nekoná. Letos se tu po svátcích objevila jen dvě štěňata."

azylpes.cz

Útulek pro opuštěné psy Dobranov u České Lípy:

V útulku v Dobranově u České Lípy bylo po Vánocích rušno. „Měli jsme tu rázem 14 psů včetně čtyř štěňat," řekl majitel útulku Jan Vávra. Připouští, že u štěňat se mohlo jednat o nevhodný vánoční dárek. Některá zvířata už stihli rozdat, takže nyní je v kotcích 12 dospělých psů a dvě štěňata. „Před Vánocemi jsme rozdali skoro celý útulek, ani jeden pes se nám nevrátil. Považuji to za velký úspěch naší osvěty, lidem trpělivě vysvětlujeme že pes je závazek na dlouhá léta," tvrdí Jan Vávra.

utulek-dobranov.estranky.cz

Městský útulek pro opuštěná a toulavá zvířata Děčín:

„Poslední tři roky máme po Vánocích klid. Od začátku k nám přišla dvě štěňata, jedno bylo opravdu vánoční dárek. Ale předtím to bylo horší," říká vedoucí Evelína Jahelková. „Lidé už snad dostali rozum, také se celý rok věnujeme osvětě. Pořádáme půjčování psů na venčení, besedy na školách, výcvikové kurzy pro majitele mazlíčků, včetně těch adoptovaných a účastníme se mnoha akcí pořádaných v Děčíně i okolí," dodává.

utulek-decin.estranky.cz

Psí domov Řepnice na Litoměřicku:

„Zrovna nám sem přivezli ustrašené štěňátko ze Štětí. U popelnic jej nalezla městská policie," říká majitelka soukromého útulku Miluše Maskulanisová. Od nového roku je to už deváté štěně. Bezpochyby se jde o „nevhodné dárky". Jak jinak by se malé štěně křížence jezevčíka nebo i jorkšírských teriérů dostalo v takové zimě na ulici?" Pět z novoročních nalezenců mělo štěstí. Už si je osvojili noví majitelé.

psidomov.cz

Útulek pro toulavá a opuštěná zvířata v Teplicích:

V Teplicích spravuje útulek pro psi už sedm let městská policie. Za celou tu dobu, jak potvrdil Dominik Hess, nebyl s nechtěnými zvířaty po Vánocích problém. „Spíše se tak děje po letních prázdninách, kdy děti dostanou psa za vysvědčení, přes léto na něj mají čas a s návratem do školy zájem opadá. Pak si rodiče vymýšlejí neuvěřitelné historky, aby se psa zbavili."

utulek.teplice.cz

Útulek v Žimu, Teplice:

Největší útulek na Teplicku, který provozuje Nadace Tlapka, má v současnosti 64 psů. Jak Deníku řekl Radek Otradovský, který se o zvířata v útulku stará, problém se psy jako vánočními dárky tu nemají. Největší přírůstky jsou v listopadu a prosinci. „Lidé se před Vánoci zbavují starých a nemocných psů, u kterých by museli investovat do veterinární péče. Takhle se jich jednoduše zbaví, ať se o ně v útulku postaráme, aby si mohli pod stromeček pořídit nové roztomilé štěňátko," popisuje zkušenost z posledních let.

nadace-tlapka.cz

Útulek Litvínov:

První opuštěné štěně se našlo už na 1. svátek vánoční v Janově. Už je u nových majitelů. „Zvířata za neodpovědné lidi nemohou a nemají se jak bránit," konstatuje vedoucí místního útulku Štefan Horský. Občanský zákoník to podle něj nevyřeší. „Správným řešením by bylo povinné čipování zvířete a z toho vyplývající vytvoření centrálního registru zvířat."

utulek-litvinov.estranky.cz

Útulek v Mostě-Rudolicích:

Od začátku ledna tu přijali už 11 dospělých psů a tři štěňata, ale hlavní nápor rudolický útulek teprve čeká. „Předpokládáme, že koncem února a začátkem března k nám doputuje 30 až 50 psů. V této době, jak já říkám, nejspíš lidská láska končí." tvrdí ředitel Antonín Šlégr.

utulek-most.estranky.cz

Útulek Jirkov-Březenec na Chomutovsku:

„Poslední roky je to docela dobré, rozhodně neevidujeme zvýšený počet přijatých pejsků po svátcích," říká veterinář Marek Halounek, který se stará o útulky v Kadani, Chomutově a Jirkově. „Těžko říct, jestli jsou lidé více zodpovědní a rozumní. Možná je to i otázka peněz," uvažuje. „Pořídit si psa představuje určitou finanční zátěž za konzervy, vodítka, pelíšky, granule a veterinární péči, a to už dnes většinou lidé dopředu vědí."

utulek-jirkov.estranky.cz

Útulek Klášterec nad Ohří:

„Lidi lžou a málokdy přiznají skutečné důvody, proč nám sem psa vedou," říká vedoucí útulku Eva Vohánková,. „Třeba přišel pán, přiznal, že to byl nevhodný dárek, ale byl to rok a půl starý Staford, a taková rasa, ještě v tomto věku, se prostě jako dárek nedává," říká Vohánková.

klasterec.cz

Útulek pro opuštěná zvířata Jimlín na Lounsku:

Od začátku roku přijali už 31 pejsků. Jsou tu chlupáči ze Žatce, z Vroutku u Podbořan, z Verušiček na Karlovarsku nebo Hrobčic nedaleko Bíliny.

„Nějakou vlnu zbavování se zvířat po Vánocích aktuálně nepozoruji. Zklamalo nás velké množství starých psů okolo Vánoc," říká ředitel David Kubalík a dodává: „Myslím si, že většina z nich byla vyhozena, aby je mohli nahradit psi noví a majitel nemusel platit nákladnou léčbu. Navíc se k nám po Novém roce dostávají i tzv. „petardoví psi", které zažene silvestrovské veselí někdy až 20 kilometrů od domova." Pejsci z Jimlína našli loni nový domov v Německu, Rakousku a na Slovensku.

utulek-jimlin.wz.cz

Centrum pro zvířata v nouzi Ústí nad Labem

Od začátku roku Centrum pro zvířata v nouzi přijalo 32 psů, z toho deset se již vrátilo ke svým majitelům. Dále přijali sedm koček.

utulek-ul.cz

Autor: Redakce

30.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 18 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Stavební dělník - ŘP sk. B., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Ladislav rakovský, Pražského povstání, č.p. 228, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Ladislav Rakovský, +420 602 350 949.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 16 000 Kč

Pomocníci v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocná síla do kuchyně - mytí nádobí + úklid kuchyně., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Snake spol. s r.o. - hotel na baště, Horní náměstí, č.p. 774, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Mirko Hádek, +420 777 006 275.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT odboru stavebního a životního prostředí. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici, REFERENT odboru stavebního a životního prostředí Magistrátu města Jablonec nad Nisou (referent stavebního úřadu), 10. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské popř. vyšší odborné vzdělání se stavebním zaměřením; možno i středoškolské za podmínky min. 3 roky práce v oboru; znalost stavebního zákona; uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); dobré komunikační schopnosti pro jednání s právnickými i fyzickými osobami; odpovědnost, samostatnost, flexibilita; přehled o právních předpisech v oblasti veřejného stavebního práva, znalost práce s mapovými podklady a orientaci v místopisu města Jablonec nad Nisou, Popis vykonávané práce: pracovník zajišťuje veškerá správní řízení a další postupy stavebního úřadu podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a předpisů souvisejících včetně zákona č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo stavbě (vyvlastňovací zákon) a to na území Statutárního města Jablonec nad Nisou a příslušných obcí spadajících do územní působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností., Přihlášky do 9.dubna 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 44 680 Kč

Ostatní zubní lékaři se specializací Lékař zubní. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44680 kč, mzda max. 55040 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dodatková dovolená, indispoziční volno, stravování ve vlastním zařízení, možnost rekreace.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice rýnovice, Belgická, č.p. 3765, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Václav Pytlík, +420 483 338 379.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tragická sobota. V kraji zemřel první motorkář v tomto roce

Sražený chodec. Ilustrační foto.

Přecházela mimo přechod, srazilo ji auto, naštěstí se nic nestalo

Jablonecká strážnice vytáhla řidiče z hořícího vozidla

Jablonec n. N. – V pátek 23. března ráno uprostřed křižovatky u úřadu práce zastavilo auto, z něhož se kouřilo a lítaly jiskry. Strážnice, která měla tou dobou službu na přechodu pro chodce před obchodní akademií, začala ihned jednat.

FOTO: Opět se koná biatlonová exhibice

V sobotu 24. března se koná tradiční biatlonová exhibice a Mistrovství ČR žen a mužů – supersprint, finále. Organizátoři z SKP Kornspitz Jablonec plánují na biatlonovém stadionu zahájení v 11 hod., nástřel v 11.45 hod.

Lidé ze Žižkova Vrchu se ptali na dopravu a hřiště

Jablonec n. N. – Ve čtvrtek 8. března se konalo ve školní jídelně ZŠ Pasířská letošní první setkání vedení města s občany Žižkova Vrchu.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Jablonec n. N. – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT