Neúspěchem skončila snaha organizátorů petice zařadit bývalé sídlo pánského spolku Schlaraffia mezi památky. „Ministerstvo kultury názor nezměnilo," sdělila organizátorka petice Tereza Žembová. Petici na záchranu domu postaveném v historizujícím stylu kolem roku 1910 podpořilo asi tři tisíce lidí.

„Přišel mi od nich dopis, že se jejich postoj nemění. Důvodem je stále stavebnětechnický stav budovy. Ani počet nasbíraných podpisů prý nestačí na to, aby zvrátil toto rozhodnutí," uvedla Žembová. Objekt nedaleko autobusového nádraží je v dezolátním stavu. Podle ministerstva kultury není navíc tak cenný, aby si zasloužil památkovou ochranu. A návrh na prohlášení kulturní památkou poprvé zamítlo už loni v prosinci. „Stále si myslím, že je domu škoda, je to kus historie Jablonce, o který nenávratně přijdeme. Popřemýšlíme, zda by nešlo ještě něco udělat, ale asi to bude zbytečné," řekla Žembová.

Dům stojí v areálu firmy MALINA-Safety. Objekt před několika měsíci nabídla za jednu korunu, ovšem bez pozemku. Zájemce byl jeden s tím, aby mu ředitel firmy měsíc počkal. Ale už se neozval. Ani město ale nemá o objekt zájem.