Tma, přízemní mrazík, na silnici to klouže. Skupinka lidí podupává na stanici autobusu. Krokem k nim míří osobní vůz. „Nahoru autobus nevyjede, jsou tam sypače mimo silnici. A autobus do Brodu tam taky stojí," houkne na lidi muž z vozidla. Ještě stále absolvuje riskantní jízdu z Jablonce n. N. do Železného Brodu.

Lidé volají, někteří se vydávají do města pěšky. „Sama bych nešla, ale běžela se mnou kamarádka. Celou cestu jsme se po silnici klouzaly," přiblížila svou ranní cestu do práce jedenatřicetiletá Veronika, jež do Brodu jezdí z jedné ze spádových obcí.

Přízemní mrazík, který udeřil v noci z úterý na středu, překvapil i samotné silničáře. Nehoda dvou sypačů podle krajského dispečera zimní údržby v Libereckém kraji Pavla Pospíšila ovlivnila údržbu silnic na Jablonecku. „Skončily v příkopě na silnici 287 mezi Maršovicemi a Bratříkovem," upřesnil Pospíšil.

Nejprve sjel do příkopu jeden. K havarovanému kolegovi vyrazil další vůz z Jablonce. „Ani ten neměl štěstí a sjel na zledovatělé silnici do příkopu přibližně dvě stě metrů za první uvízlým sypačem. Oběma silničářům pomohl až třetí inertní sypač, kterému se podařilo celou silnici posypat krátce po šesté hodině ranní," přiblížila situaci Daniela Daníčková, mluvčí společnosti Silnice LK, která údržbu provádí. Mezitím ledová skluzavka způsobovala velké problémy osobní a autobusové dopravě, kde docházelo ke zpoždění pravidelných autobusových spojů.

Další nehoda sypače, který na nesjízdné vozovce sjel do příkopu, se stala v obci Bzí u Železného Brodu. Naštěstí se zde podařilo vozidlo vyprostit osádce druhého vozu, který vyjel na pomoc.

Aby toho nebylo málo, o dva kilometry dále od dvou zapadlých sypačů na Bratříkově, námraza vyhodila ze silnice i kamión. Kluzká byla v noci také silnice první třídy 10 mezi Tanvaldem a Železným Brodem. Na nebezpečnou kombinaci sněhu, mrazu a deště upozorňují silničáři v Libereckém kraji již dlouhou dobu. „Řidiči by si měli dávat pozor zejména v ranních hodinách," doplnila Daníčková.