Z půvabné chaloupky na dohled od kostela a fary na Krásné je dnes Kittelovo muzeum. Své dveře návštěvníkům na letošní sezonu otevřeno na prvního máje při zdejší tradiční pouti. Kdo již muzeum navštívil v minulých sezonách, jistě se nezapomněl při odchodu podívat do zrcadla přání… Do roka a do dnes se vyplní.

Expozice se průběžně vyvíjí a každým rokem předměty přibývají. Ustálily se i akce, na které se mohou lidé přijít podívat. A to až do neděle 29. září, provoz ku končí po svatováclavské pouti.

K zajímavostem patří i poodhalení vazby zdejší lokality na nálezy pravěkých nástrojů, pazourků a sekerek i na velmi vzdálených místech v Evropě. Materiál na ně totiž odsud pochází. Den pravěkých sekerek je 27. července.

Líba Novotná dostala čestnou funkci kurátorky. Původně chtěla být konzultantní poradce, ale to prý neprošlo.

Na co vy se nejvíc těšíte přes léto v sezóně?

Na Svatojánský kemp, který má takovou zvláštní atmosféru. Scházejí se zde lidé, kteří jsou mezi nebem a zemí. Společně vzpomínáme na tradice a povídáme si o svatém Jánu, rusalkách, divoženkách, babkách kořenářkách a o všem, čemu dříve lidé věřili.

O půlnoci je půlnoční meditace. Muzeum je nasvíceno svíčkami, je možnost přespání, máme i občerstvení. Ze Smržovky, od kostela svatého Michaela k nám přijde lucerničkový průvod. Musí to být skutečně lampička se světýlkem, ne lampion.

(22. 23. června Svatojánský víkend s muzejní nocí pozn. redakce)

Kdybyste chtěla na jednu jedinou věc tady v muzeu někoho pozvat, co by to bylo?

Vloni jsme měli školní koutek pojatý obecně. Letos jsem koutek zaměřila více na okolí školy. Původní škola stávala v blízkosti muzea, pod zdí kostela. Ze starých archivních materiálů jsem získala fakta týkající se školy, a to prezentuji ve školním koutku letos.

Jako žena-hospodyně mám největší radost ze zapůjčených kořenek a k nim jsem vymyslela celou stěnu o léčivé síle koření. Vždy je pro mě inspirací zapůjčení nebo darování předmětů muzeu.