Kontroly na festivalu budou pokračovat do jeho skončení.

Pětadvacetiletého muže, který obtěžoval hosty na diskotéce, vyvedli pracovníci bezpečnostní agentury. Muž je český státní příslušník, jeho otec je z Alžírska. „Muž vytáhl venku na pracovníky agentury nůž, kterým před sebou šermoval a vyhrožoval jim násilím, přitom vykřikoval Allahu Akbar," uvedla mluvčí. S nožem v ruce pak vyhrožoval i dalším účastníkům akce. „Muž je v policejní cele. Dechové zkouška ukázala, že má v sobě 1,79 promile alkoholu a test na drogy byl pozitivní na amfetamin a opiáty," uvedla mluvčí.

Čeští a němečtí celníci odhalili při kontrolách vozidel 16 případů držení drog. Mladík z Hodonína podle mluvčí měl u sebe 112 gramů marihuany, další muž z Pardubic 24 tablet extáze a 5,6 gramu marihuany, u devětatřice­tiletého muže z Brněnska zajistili skoro 11 gramů marihuany. „V této souvislosti se všichni budou zodpovídat z přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu," uvedla Baláková.

Dalších 13 lidí, které policisté kontrolovali, měli u sebe takové množství drogy, které naplňuje skutkovou podstatu přestupku. U jednoho podle mluvčí zajistili policisté několik lysohlávek, u tří amfetamin a u devíti marihuanu.

Při distribuci drog přistihli policisté podle mluvčí dva muže, kteří se budou současně zodpovídat i z držení drog.

Policejní hlídky při silniční kontrole zjistili, že třiadvacetiletý cizinec a čtyřiadvacetiletá žena řídili pod vlivem drog. „U prvně jmenovaného byl orientační test pozitivní na amfetamin a kokain a u řidičky byl pozitivní na marihuanu. Oba odmítli bez udání závažného důvodu lékařské vyšetření, které by výsledky orientačního měření upřesnilo. Nyní je čeká správní řízení, ve kterém jim hrozí až padesátitisícová pokuta," doplnila mluvčí.

Festival Mácháč se koná od pátku do neděle a každoročně na něj přijíždí zhruba 10.000 diváků. Policie se zaměřuje při zvýšených kontrolách právě na držení drog či pití alkoholu a požívání drog před jízdou.