Roztěkané dítě, zakřiknutý capart, plačící uzlík, až příliš dospěle vystupující předškolák … každé je jiné. Jak správně poznat, zda už nastal ten správný čas pro vstup do školy? Zápisy už nejsou familiérním setkáním dítěte, rodičů s paní či panem učitelem, ale prověrkou znalostí a schopností.Nenechte se překvapit a zjistěte si, co má dítě už umět a zda škola nemá už od prvního stupně nějaké zaměření na jazyky, matematiku, hudební či výtvarnou výchovu. Dítě čeká důsledná prověrka a rodiče potká administrativa vyplnění zápisového listu a dalších náležitostí.

Pokud už někteří rodiče vysledovali, že je jejich dítě schopné se naučit některá písmenka nebo číslice, učitelé se na to zeptají. „Toto umět nutné není, protože od učení písmen tu je samozřejmě škola. Naopak nutné je umět určovat pravou a levou stranu, nahoře a dole a také časové údaje, například ráno večer, včera dnes zítra," vysvětluje Tereza Budnikovová na serveru Jdemedoskoly. Tady nabízejí také poradnu a provázáním přes sociální síť Facebook i některé pracovní listy.

Rodiče dostanou posudek od školy, ve které proběhl zápis. Někdy nejsou výsledky úplně jednoznačné. Pak je nejlepším řešením požádat o odklad s tím, že se zápisové testy zopakují ještě jednou před začátkem letních prázdnin.