„Třeba bychom si výměnou za objekt bývalé jablonecké porodnice mohli na kraj přepsat budovu střední umělecko průmyslové školy na Horním náměstí, kde jsme v nájmu," navrhl jedno z možných řešení hejtman Martin Půta. Včera totiž rada kraje rozhodla, že žádnému soukromníkovi porodnici neprodá.

Regionem před časem začaly kolovat fámy, které Půta razantně v Deníku dementoval, že tu společnost Varopa, jako jediný zájemce o koupi, vybuduje ubytovnu pro 700 Romů. Pražská firma sice složila milionovou zálohu, ale s doplacením dlouho otálela a termín prošvihla. Prodloužit jej kraj odmítl.

„Rada se rozhodla pro odstoupení od smlouvy, ve které je úmluva o milionové pokutě pro případ nedodržení termínu doplacení," potvrdila mluvčí kraje Markéta Dědková. Kraj tedy tato anabáze vyjde fifty fifty a může jednat dál.

Jednaní s jabloneckým primátorem Petrem Beitlem začal hejtman již po jednání rady. Buď se dohodnou na prodeji nebo na směně za jinou nemovitost. „To jsou jen alternativy. Je třeba nechat vedení radnice a zastupitelům prostor a čas," okomentoval Martin Půta.

Objekt ale patří Libereckému kraji, který ho před rokem prodal za 18 milionů korun pražské firmě Varopa. Ta však za něj zatím nezaplatila a kraj od smlouvy odstupuje. Stoletou budovu porodnice v Jablonci se snaží prodat od roku 2011, protože ji nepotřebuje. „Původně kraj za objekt žádal 25 milionů korun, žádná nabídka ale nepřišla. Předloni se proto cena snížila na 18 milionů korun, zájemce byl jediný Varopa," uvedl hejtmanův náměstek Marek Pieter.

Firma Varopa žádá kraj nejen o prodloužení termínu na zaplacení ale také o snížení ceny. Argumentuje tím, že se v Jablonci změnil územní plán a hodnota objektu klesla. „Celou dobu věděli, že probíhá změna územního plánu, a dokonce od nás měli plnou moc k tomu, aby mohli jako budoucí vlastník uplatnit své námitky a připomínky k územnímu plánu, což neučinili," řekl Půta. Postup firmy považuje za ryze účelový.

Tlak veřejnosti

Budoucnost bývalé porodnice v Jablonci se dostala do hledáčku zájmu veřejnosti a médií právě v souvislosti s fámou, že tu bude obří ubytovna pro Romy z Ostravy. Politici to dementovali a možného prodeje soukromníkovi sešlo. Něco se ale dít musí. Hejtman navrhl směnu za budovu „umprumky", tomu ale jablonečtí zastupitelé asi nakloněni nebudou. „Jde o historický majetek města přímo v centru, je to citlivá záležitost. Myslím si, že bychom mohli jít cestou směny za jiný majetek nebo odkupu," řekl Beitl.

Bývalá porodnice z přelomu 19. a 20. století je rozlehlý objekt přímo u vjezdu do města. „Je to strategický objekt na strategickém místě a myslím si, že by bylo dobré, aby s ním město mohlo nakládat," uvedl primátor. Přiznal ale, že využití je problematické, rekonstrukce budovy by podle něj zřejmě stála víc než demolice a výstavba nového objektu.

Radnice tam podle Beitla vždy uvažovala o využití pro sociální účely. „To už ale řešíme na jiných místech, a tak si dokážu představit i využití areálu pro nějakou lehkou průmyslovou výrobu, protože v Jablonci už začínáme pociťovat nedostatek rozvojových průmyslových ploch," dodal primátor.