O tomto víkendu se v Rychnově u Jablonce nebude pouze slavit. Na programu je v rámci oslav svátku sv. Václava také premiérový ročník Rychnovského půlmaratonu, který bude nejen pro zdatné běžce, ale také pro širokou veřejnost.

Sobotní klání s distancemi 8 a 21 kilometrů odstartuje sám hejtman Libereckého kraje Martin Půta v 9 hodin.

„Původně jsem počítal s 50 lidmi na startu, ale nakonec jich jsou necelé dvě stovky celkově," řekl před startem starosta Rychnova František Chlouba, který se sám vydá na dlouhou trasu. První ročník, tak projde doslova zatěžkávací zkouškou.

„Sluší se zdůraznit, že nápad se svatováclavským půlmaratonem i základní kostru trati vymyslel pan architekt Antonín Vyhlídal, za což mu všichni běžci děkují," doplnil starosta, který má ovšem další velký podíl na uspořádání závodu.

„Hlavním účelem není závod, ale dostat lidi k běhu. Třeba je to začne bavit jako mě," smál se Chlouba. Ten absolvoval i Jizerskou 50 Run a po domácím závodě se chystá zdolat i Janovskou 19.

Po heroických sportovních výkonech dojde v neděli na zábavu pro širokou veřejnost. Hlavní program začne ve 14 hodin poutní mší svatou.

V 15 hodin v kostele svatého Václava zazpívá smíšený pěvecký sbor Zničehonic z Liberce, pod vedením sbormistra Jaroslava Koutského. V jeho repertoáru jsou i jedinečné skladby právě v úpravě sbormistra Koutského.

Svatováclavskou pouť zakončí ve 20 hodin ohňostrojem.

V neděli můžete navštívit od 9 hodin také výstavu Rychnov Model Show v sále restaurace Beseda. Na jejím třetím ročníku budou k vidění různé druhy papírových i plastových modelů lodí, lokomotiv nebo architektury. Děti jistě potěší i pouť probíhající v Rychnově po celý víkend.