Dodala však, že lidé ve snaze ušetřit na pojistném některá rizika záměrně vylučují, případně je velmi limitují a domnívají se, že právě jim požár nehrozí.

Horší to bude se škodami na dřevinách, není zřejmé, zda byly pojištěny a v jakém rozsahu. „Les jako takový se pojistit dá. Jedná se ale o poměrně specifický produkt a na českém trhu tento segment nepojišťuje mnoho pojišťoven,“ upozornila Žulavská.

Jako po tornádu

V případě současné živelné katastrofy jsou pojišťovny připraveny ihned jednat. V úterý to potvrdil výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek. „Pojišťovny budou škody způsobené požárem v Českém Švýcarsku intenzivně řešit, stejně jako tomu bylo například po tornádu na Moravě v roce 2021,“ uvedl Matoušek.

Pojišťovny budou operovat přímo v zasažené oblasti a hodlají vyplácet zálohy v co nejkratším termínu. „Nejlépe v následujících několika málo dnech, aby klientům umožnily co nejrychleji se s danou událostí vypořádat,“ dodal ředitel ČAP.

Zdroj: Jan Mühlstein

Pomocnou ruku přislíbil i úřad práce. „Aby lidé, kterým živel vzal nebo vážně poškodil majetek, dostali co nejrychleji finanční příspěvek v rámci dávek mimořádné okamžité pomoci. Lidé se mohou na naše zaměstnance obracet i v případě, že budou potřebovat radu,“ uvedl generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Hřensko navštívil premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan.
Lidem zasaženým ohněm pomůžeme, slíbil ministr vnitra Rakušan

Dávka mimořádné okamžité pomoci je dávka jednorázová a pokrývá hned několik životních situací. Mimo jiné ji úřad práce může poskytnout klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci. Výše poskytnuté podpory může dosáhnout až patnáctinásobku životního minima, tedy 69 300 korun.