Bezpečnost na internetu je momentálně s hrozbou terorismu jedním z nejdiskutovanějších témat. Mnoho uživatelů domácích počítačů totiž může sloužit těm sběhlejším například při phishingovém útoku (podvodné stránky internetového bankovnictví, které se snaží vylákat přístupové údaje k účtům a zneužít je pro svoje obohacení pozn. red.).

„Sdružení CZ.NIC nabízí široké veřejnosti projekt router Turris, do něhož jsme se jako škola také zapojili. Na jejich stránkách jsem tak hledal, co nabízí dál. Zjistil jsem, že mají několik publikací zdarma a také, že provozují Akademii, která nabízí přednášky pro učitele i studenty," uvedl Petr Koutek. Ten na jabloneckém gymnáziu vyučuje informatiku a byl hlavní organizátorem této akce.

„Vždy je za tím finanční obohacení. Ať už podvodníkovi jde o to získat reálné peníze nebo použije váš počítač k provedení jiného typu útoku, za který dostane zaplaceno," vysvětlil studentům Igor Kytka. Ten má na starosti odborné kurzy Akademie CZ.NIC.

Co se bezpečnosti na internetu týče, mají gymnazisté podle něj dobrý základ už díky svému učiteli informatiky a výpočetní techniky. „Pokud vstřebali alespoň polovinu z ní, je to moc dobře," smál se Kytka. Sám se snažil během přednášky studentům jenom některé věci doplnit a především jim vysvětlit funkci domén a jejich důležitost. To je také hlavní činností sdružení CZ.NIC.

Příručka bezpečného pohybu na Internetu

Tato přednáška, jejímž tématem je internetová bezpečnost, trvala dvě vyučovací hodiny. Během té doby se studenti formou diskuze s lektorem Kytkou seznámili s výhodami vlastní internetové domény, pravidly bezpečného přihlašování a hesel, či s riziky nelegálního stahování.

„Mějte vždycky na paměti, že nejvíce chyb zaviní sami uživatelé," apeloval na všechny v závěru Igor Kytka. Podle něj se spoustě problémů dá předejít logicky tím, že uživatelé budu při používání internetu přemýšlet. Pomoci mohou také krátká osvětová videa sdružení CZ.NIC s názvem Jak na internet, která můžete vidět i v televizi. Herec Roman Zach v nich přibližuje divákům širokou problematiku Internetu.

Od věci nejsou podle Kytky ani antivirové programy pro mobilní telefony. Ty totiž mohou, stejně jako v počítačích vlastníka upozornit na toto rizikové chování. „Nyní už antivir mobilní telefony nezpomaluje tolik jako dříve a svou funkci rozhodně plní," řekl Kytka. Z přednášky měl na jejím konci dobrý pocit a chválil studenty především za jejich aktivitu i znalosti. „Mně se taky moc líbila," dodal Jiří Srna, kterému prý pomohla.