„Malby, plastiky, díla ze skla a šperky budou až do konce roku v prvním patře, kde byla dlouhodobě expozice osobností Semilska," řekla ředitelka muzea Tereza Nemethová.

Na retrospektivní výstavě Umění Pojizeří 55 chce muzeum prezentovat, čím je region zvláštní. „Naše specifikum je v tom, že tady máme mnoho vynikajících sklářů a šperkařů, a to je ústřední bod expozice," uvedla kurátorka výstavy Lenka Patková. S regionem je také spjata řada malířů či sochařů, kteří se proslavili i za hranicemi. Mezi vystavenými tak budou i díla malířů Františka Janouška, Josefa Jíry, Jaroslava Klápště, Vladimíra Komárka, sklářského dua Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová či rodiny Beldových, která vyrábí šperky specifického tvarosloví.

Některé osobnosti budou prezentovány pro ně ne zcela obvyklými díly. „Chceme oživit tradiční vnímání určitých uměleckých jmen," vysvětlila Patková. Týká se to například malíře Josefa Jíry. „Když se řekne mezi lidmi Jíra, všichni si představíme náboženské motivy, případně jeho oči. Ve svých počátcích se ale vyjadřoval trochu jinak," nastínila kurátorka.

Muzeum chce, aby expozice byla atraktivní i pro děti. Proto pro ně připraví katalog s deseti pracovními listy. „Každý bude představovat jednoho umělce. Vybírali jsme tak, aby výtvarné úkoly byly co nejzajímavější a nejpestřejší," řekla Patková.

Pátečnímu otevření expozice 55 umělců bude ve čtvrtek předcházet slavnostní zahájení výstavy Malíři v Pojizeří. „Je to tradiční každoroční přehlídka už z dob vzniku muzea," uvedla Patková. V Pojizerské galerii bude aktuální tvorba takřka 30 současných umělců do 22. února.