… Výsměch demokracii … podraz na slušné lidi … zbytečný krok … škoda slov … Ale už i petice. Takové jsou ohlasy na amnestii vyhlášenou prezidentem České republiky v souvislosti s oslavami jejích dvacátých narozenin. Díky Václavu Klausovi jen z jabloneckých Rýnovic odejde na svobodu necelá třetina vězňů.

Do začátku také „vyfasují" od státu tisíc korun jako dávku hmotné nouze pro lepší start do nového života.

Velký ruch v Rýnovicích začal už ve středu. „Zatím to jde dobře," uvedla mluvčí věznice Monika Králová. Jednotlivé případy podle ní soudci projednávali až téměř do půlnoci, k práci se znovu vrátili brzy ráno. V Rýnovicích by se na svobodu mělo dostat celkem 152 z 520 odsou­zených. „Stále je to odhad, konečné číslo se může lišit," upozornila Králová.

Po rozhodnutí soudu se amnestovaný vězeň dostane z jablonecké věznice na svobodu do dvou hodin. „Musí absolvovat zdravotní prohlídku, zjišťujeme také, zda má kde bydlet, zda má peníze na cestu. Musí jít také do skladu vyzvednout si věci a vypořádat se na finančním," vypočetla Králová.

Reakce čtenářů na facebooku:

Pár už jich je zpátky. 
Ve Špindlu si smetánka 
užívá prašanu (takový bílý prášek, celníci jsou na něj alergičtí). Jsou mezi nimi takoví, co svým lupem překonávají „čorkaře" až milionkrát. A Klaus jim stále nechává zhasínat, aby se jim lépe kradlo. To, že plivl jedovatou slinu po Karlu Janečkovi, který byť miliardář se snaží něco konkrétního dělat jak proti korupci, tak proti úpadku morálních hodnot, mě jen utvrdilo, že je (Klaus) pokrytecký škůdce národa. V. S.

Je to plivnutím do obličeje
všem lidem, kteří se snaží 
bojovat s kriminalitou a podraz na slušné lidi. Abychom si hlídali i nos mezi očima. U TV zpráv jsem se jen trpce pousmála. „Na koho čekáte před věznicí?" „Noo, mam tu brachu, tatu a bratranec taky sedí." „A za co sedí?" „Noo, za čorky asi ne!" Dagmar K.

Podle mne je amnestie 
zbytečným krok. Nepřinese smysluplný výsledek. Místo oslavy 20. výročí republiky je to spíš hořký nepodařený vtip. L.Y.

Mně se to vůbec nelíbí! Jednou dostali trest za to, že něco 
provedli. Mají si to odsedět. Tipuji, že do roka jich bude více než polovina stejně zpátky. Zuzka M.

Nesouhlasím s puštěním
re­cidivistů a běžných 
kriminálníků z basy – to dopadne obdobně jako při Havlově amnestii. Zřejmě to dělají ve shodě s ministrem obrany za účelem šetření nákladů. Ten bod se zastavením stíhání by mě nevadil, pokud by byl jinak nastaven. Jen pro menší trestné činy (ne do 10 let) a klidně třeba už od 5 let dozadu místo 8. Faktem je i to, že při Havlově amnestii bylo propuštěno 23 000 vězňů, nyní jen 6000… Martin B.

Když opouštěli brány 
věznice, tak neříkali 
sbohem, ale na shledanou. Takže většina z nich se stejně vrátí, jenom s tím rozdílem, že na ně už nebude pohlíženo jako na recidivisty, ale jako na prvně odsouzené. Budou mít neskutečnou řadu podmínek než půjdou sedět na tvrdo. Veškerá práce Policie České republiky pak je úplně zbytečná, protože než se nashromáždí důkazy, které je dostanou zase zpět za mříže, bude nějakou dobu trvat. Co dodat, snad jen: JE MI TĚ LÍTO REPUBLIKO ČESKÁ..... J.D.

Mně se líbí, co udělal 
prezident na Slovensku 
– amnestie pro nedbalostní, tedy neúmyslné trestné činy. To ano, to podle mě má smysl. Pokud někdo někomu ublíží z nedbalosti, nese si to celý život s sebou a trpí už tím. Ale pouštět gaunery, to mi připadá strašná nespravedlnost. Nemluvě o poškozených, kterým se protáhla a téměř znemožnila šance na náhradu škody u zastavených stíhání. Martina Š.

Teď se mi ulevilo. Přišlo 
mi konečně potvrzení 
objednávky na tři stovky nábojů. Garantují, že je mám doručené zítra doma....... Pepa

Úryvek z textu petice proti amnestii

My níže podepsání jsme si plně vědomi toho, že s amnestií vyhlášenou Václavem Klausem už nic moc nenaděláme… Podobný čin totiž považujeme za výsměch poctivé a nelehké práci českých policistů, státních žalobců a soudců, stejně jako zmaření miliard korun utracených na dopadení, usvědčení a odsouzení dotyčných osob, náhle zproštěných výkonu zaslouženého trestu. Nepovažujeme tento krok za správnou cestu, jak oslavit 20 let naší státnosti, stejně jako si nemyslíme, že by se jednalo o dobrý signál vůči nám slušným občanům.

www.jednej.cz