I dlouhodobá pracovní neschopnost dokáže nabourat rodinný rozpočet. Odborníci proto radí, aby se pojistili především lidé, kteří živí rodinu nebo splácejí úvěr či hypotéku.

V létě pozor hlavně při sportování

Většina letních úrazů vzniká při sportu, na tom se shodují statistiky mnoha pojišťoven. „Při sportu vznikne 50 procent všech hlášených událostí, přičemž nejčastějším úrazem je distorze kotníku; tvoří celých 30 procent," uvádí Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny. Druhým nejčastěji hlášeným úrazem je podle něj zranění kolene. Velmi podobné údaje hlásí i Generali pojišťovna. „Polovinu letních úrazů tvoří zlomeniny a naraženiny hlavně v souvislosti s pohybem na kluzkém povrchu, například u bazénu nebo na oblázkových plážích. Výraznou skupinou jsou i pohmožděniny způsobené pády, například z kola," vysvětluje Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali. Podle něj se přitom stále více lidí snaží následky úrazů zmírnit ochrannými prostředky, jako jsou helmy nebo chrániče loktů a kolen. Prevence je při sportu na místě, protože mnohdy zmírní následky či rozsah úrazu nebo mu zcela zabrání. Je proto dobré mít i vhodné pojištění.

Druhy úrazového pojištění

Úrazové pojištění se dá rozdělit na pět základních typů: pobyt v nemocnici v důsledku úrazu, tělesné poškození, denní odškodné, trvalé následky a smrt úrazem. V čem se od sebe liší, je patrné již z názvu druhu pojištění. „U každého pojištění doporučuji, aby klient zvolil dostatečně vysokou pojistnou částku. Ideální je odvodit ji od měsíčního příjmu. Když je příliš nízká, pojištěnému nezajistí dostatečný standard. Naopak při nadhodnocené výši člověk zbytečně vyhazuje peníze oknem," říká ředitel finančně poradenské skupiny DataLife Petr Temelkov. Podle něj toto pravidlo platí u jakéhokoli typu pojištění.