Zhruba 65 krát v měsíci zamíří houkající sanitka na iktovou jednotku liberecké nemocnice. Pokud pacient či jeho okolí včas rozeznají příznaky mozkové příhody čili mrtvice, má vysokou šanci nejen na záchranu, ale i na snížení následků tohoto náhlého onemocnění. To jen u nás ročně postihuje až 35 tisíc lidí. Pacienty sem přivážejí nejen z Liberce, ale z celého kraje a přilehlých oblastí Mladoboleslavska.

„Díky dobré spolupráci s lékaři záchranné služby, kteří se s námi spojí už během transportu, se k nám dostane 90 procent pacientů s příznaky mozkové příhody," upřesnila vedoucí lékařka iktové jednotky krajské nemocnice Sylva Klimošová.

Co je to iktová jednotka?

Speciální oddělení, kde se pacientovi s cévní mozkovou příhodou věnuje soustředěná intenzivní komplexní péče v co nejširším rozsahu a v co nejrychlejším možném čase.

Iktová jednotka Krajské nemocnice Liberec je součástí Komplexního cerebrovaskulárního centra, jednoho z pouhých deseti těchto center v ČR.

Výsledky léčby na zdejším pracovišti patří mezi nejlepší v zemi, a to i přesto, že se nejedná o fakultní nemocnici, a jsou srovnatelné se zahraničím.

Počet lidí, kterým se dostane speciální péče se tak oproti stavu před zahájením provozu iktové jednotky téměř zdvojnásobil.

„Zatímco v roce 2010 bylo na KNL hospitalizováno průměrně 40 pacientů s mrtvicí měsíčně, po zřízení iktové jednotky vzrostlo toto číslo na 51 nemocných za měsíc a loni už jich bylo 65," popsala lékařka. Za příznivý označila i nárůst pacientů, kteří se do nemocnice dostanou v prvních hodinách po vzniku příznaků, kdy je skutečně možné zásadně ovlivnit onemocnění. Ideální je podle lékařky 90 minut. Do 4,5 hodin je ale ve většině případů stále šance minimalizovat následky onemocnění, které je nejčastější příčinou trvalé invalidity .

Lidé přitom varovné příznaky často podceňují. Náhlé změny ignorují. „Stále opakuji, že za úspěchy kardiologů stojí to, že infarkt bolí, mozková mrtvice nikoliv. Když někoho začne brnět ruka, řekne si, že to přejde a raději to zaspí. Může se ale stát, že z té postele už nikdy nevstane," varuje lékařka. Časté jsou i případy dopravních nehod, kdy lidé vjedou do příkopu, protože se jim náhle sníží vidění. Ověřit si nastupující mozkovou příhodu přitom lze jednoduchým testem: předpažením, vyceněním zubů. Pokud to člověk nedokáže, je na místě zavolat si rychlou pomoc.

Hrozí vám mrtvice?

Máte vysoký cholesterol?

Trpíte vysokým krevním tlakem? A neléčíte ho? Pak jste potenciálním pacientem iktové jednotky. Právě vysoký tlak patří k nejčastějším příčinám krvácení do hlavy, a tedy i nejčastější příčině úmrtí na mozkovou příhodu.

Úspěchy iktové jednotky v druhém roce jejího působení nejlépe dokreslují čísla. Počet nemocných léčených nitrožilní trombolýzou (podáním speciální látky rozpouštějící sraženinu) vzrostl o 36 procent.

Počet lidí léčených mechanickou trombektomií, kdy se sraženina vytahuje metr a půl dlouhou cestou oběhového systému přes tříslo kolem srdce až po zasaženou část mozku, se zvýšil dokonce o 75 procent. „Tady vidíte snímek pacientky, kterou k nám přivezli už ochrnutou na půl těla. Po mechanickém odstranění krevní sraženiny, kdy jsme zprůchodnili všechny tepny zásobující levou mozkovou hemisféru, odcházela po několika dnech z nemocnice po svých a bez neurologických příznaků," popsal Ladislav Endrych, primář radiodiagnostického oddělení, kde se výkony provádějí.

Lékaři přitom kvůli neradostnému stavu českého zdravotnictví leckdy pracují za hranice svých možností. Oddělení by například potřebovalo posílit o dva zkušené neurology, ale také o speciálně proškolené sestry a další personál včetně rehabilitačních pracovníků.

Velkou pomocí by byl i nákup nového počítačového tomografu.