Silničáři v Libereckém kraji po více než sedmi hodinách otevřeli pro nákladní dopravu silnici I/10 od Tanvaldu na česko-polskou hranici. Sněžení ale i nadále komplikuje dopravu v celém kraji a motoristé by neměli vyjíždět bez zimní výbavy. V noci v regionu připadlo od deseti do 20 centimetrů mokrého sněhu, silničáři nasadili veškerou techniku. Vážná nehoda se stala na Českolipsku, kde se srazil autobus, nákladní a osobní vůz. Jedna žena utrpěla těžké zranění.

Silnici 10 od Tanvaldu pro kamiony uzavřeli ve 02:30. "Důvodem bylo velice intenzivní sněžení a blokování dopravy kamiony," uvedl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

Uzavírka pro kamiony platila do 10:00.

Sněžení postupně slábne a hlavní tahy v kraji jsou v nižších polohách převážně holé a mokré, a to včetně rychlostní silnice na Prahu. Zbytky rozbředlého sněhu jsou na silnici z Jablonce do Tanvaldu nebo spojnici z Liberce do Frýdlantu. Silničáři nadále doporučují velmi opatrnou jízdu. "Řidiči by se měli snažit o plynulou jízdu a zbytečně neriskovat," dodal dispečer. Lokálně podle něj mohou nastat problémy na silnicích nižších tříd. Neúčinkuje totiž inertní posyp, který je zapadaný sněhem. "Zlepšení očekávám až někdy odpoledne," uvedl Pospíšil.

Podle policie se od půlnoci stalo už přes 15 nehod. Na silnici 9 v České Lípě se srazil autobus, nákladní a osobní vůz. Zranění utrpěla posádka automobilu. "S poraněním hlavy jsme ženu odvezli na traumatologii do Liberce," uvedla mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová. Devatenáctiletou dívku museli z auta vyprostit hasiči. Devatenáctiletého řidiče záchranáři odvezli s lehčím zraněním do českolipské nemocnice. Tři auta se dnes ráno střetla na silnici 9 také u obce Pihel, ve Smržovce na Jablonecku havarovala dokonce čtyři auta. Obě nehody se obešly bez zranění.

Na železnici zatím vlaky jezdí bez omezení, výjimkou je úsek mezi Turnovem a Rovenskem nad Troskami, kde jezdí autobusy. Jde ale o plánovanou výluku, kdy se odstraňují náletové dřeviny z okolí tratě. Vlaky po trati v tomto úseku začnou opět jezdit po 13:00.

Podle meteorologů by sněžit mělo i přes den, teploty vystoupají maximálně na plus tři stupně Celsia, na horách budou pod nulou po celý den. Vát má silný vítr, v nárazech bude dosahovat až 50 kilometrů za hodinu. Na hřebenech se budou tvořit sněhové jazyky.