VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro život jsou ledviny nezbytným orgánem

Liberecký kraj - Říká v rozhovoru pro Deník Jaroslav Ryba, primář Oddělení nefrologie a dialýzy Krajské nemocnice v Liberci.

8.3.2016
SDÍLEJ:

Vyšetření ledvin. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Na čtvrtek 10. března připadá Světový den ledvin, ke kterému se připojuje i Oddělení nefrologie a dialýzy Krajské nemocnice v Liberci. V tento den budou všichni, kteří o to mají zájem, vyšetřeni zdarma se provede jednoduché vyšetření moči, zájemcům bude změřen krevní tlak, vyšetří se hladina krevního cukru. Funkce ledvin je totiž během života ohrožena řadou faktorů, z nichž některé dovedeme ovlivnit zcela, jiné zčásti a některé vůbec ne. Některé civilizační choroby, jako vysoký krevní tlak, cukrovka, ateroskleróza však dovedou ledviny vážně poškodit, dokonce v krajním případě zcela zničit. V takovém případě je pacient doživotně odkázaný na dialýzu nebo musí podstoupit transplantaci ledviny. Aby bylo možno v co největší míře takovým případům předejít, připomínají nefrologové každý rok, že je třeba o ledviny dbát. Vzhledem k tomu, že choroby ledvin až na výjimky nebolí, je také třeba podstoupit pravidelné preventivní prohlídky. Pokud se onemocnění ledvin zachytí včas, je možná jeho léčba a selhání ledvin lze často odvrátit.

Pane primáři, jaký je podíl onemocnění ledvin tzv. genetických a těch získaných například nesprávnou životosprávou?

Významné procento pacientů, které máme na našem oddělení, má nějakou formu dědičné choroby. Největší procenta pacientů, které máme, ale ani nemá primárně onemocnění ledvin, ale mají nějaké jiné onemocnění, které jim ledviny poškozuje. Jsou to například diabetici, hypertonici s vysokým tlakem, kteří jsou zároveň nejčastější klienti dialýzy, pokud mluvíme o selhání ledvin.

Když mluvíte o onemocnění, znamená to, že je nějakým způsobem narušena normální funkce ledvin.

Ano, my to hodnotíme podle určité hladiny, která klesá a pokud klesne příliš, je ten stav už neslučitelný se životem a je potřeba těm lidem pomoci. To znamená, že buďto chodí na dialýzu nebo na peritoneální dialýzu doživotně nebo do doby, než se najde nějaká vhodná ledvina na transplantaci.

Provádíte na vašem oddělení v Liberci transplantace ledvin?

Ne, my tady na oddělení pacienty vyšetříme a oni jsou pak zařazeni na čekací listinu. Když pak přijde výzva z transplantačního centra, tak pacienta zkontrolujeme, jestli nemá aktuálně nějakou zdravotní komplikaci, která by znemožňovala operaci jako takovou a pak ho pošleme do transplantačního centra. V našem případě je to pražský IKEM. Tam se provede operace a oni nám pak pacienta po dvou týdnech pošlou zpátky na ambulantní ošetření.

Lze říci, jak dlouho musí pacient čekat na vhodného dárce?

Počet pacientů, kteří čekají na novou ledvinu, je poměrně velký. Transplantace ledvin je jedna z nejčastějších transplantací, které se provádějí v transplantačních centrech. Ty dělají převážně transplantace ledvin a některá také například transplantace srdce nebo jiných orgánů. Říká se, že průměrná čekací doba je zhruba 400 dnů. Je to ale individuální, někdo má to štěstí, že se dočká ledviny za šest týdnů a někdo jiný může čekat 2 roky. Je to ovlivněno mnoha faktory, záleží třeba jestli má dost protilátek, jakou má krevní skupinu atd. V dnešní době se jeví jako nejvíce výhodné, a my se snažíme to co nejvíce uplatnit, transplantace od žijícího dárce. To znamená, že se najde nějaký ochotný dárce, který je schopen darovat ledvinu buď konkrétní osobě, což je nejčastější případ nebo jsou dárci, kteří jsou schopni a ochotni darovat ledvinu komukoli.

Jak je ovlivněn život dárců po transplantaci, kteří se rozhodnou věnovat ledvinu za života?

Musí se samozřejmě vybrat takový dárce, který je zdravý. Je prokazatelné, že lze žít neomezeně i s jednou ledvinou. Dokonce se vysledovalo, že dárci mají dokonce delší dobu dožití než ti, kteří ledvinu nedarují. Je to způsobeno tím, že dárci jsou pod pravidelnou lékařskou kontrolou. Chodí každý rok na prohlídky, což většina lidí nedělá. Pokud se tak nějaký problém vyskytne, je veliká šance, že se na to přijde včas. Nakonec tak z dárcovství lidé trochu profitují, i když je ta samotná transplantace takový zvláštní výkon, kdy pacient neodejde z nemocnice zdravější, ale bez jednoho orgánu.

Jsou ledviny jediným orgánem, který lze darovat za života?

Z praktického hlediska ano, ale jsou i experimentální operace, kdy lze odebrat kousek jater nebo třeba plicní laloky. Většinou k tomu dochází v rámci rodin, ale dá se říci, že u nás jsou takovéto úkony stále málo obvyklé. Transplantace jaterního štěpu z rodiče na dítě se v Čechách ale už provedla.

Bavili jsme se o genetických onemocněních, jaké jsou ale elementy související se špatnou životosprávou, jež mohou zapříčinit onemocnění ledvin?

U ledvin se ukazuje, jak velký význam má správná životospráva. Má ochranný vliv na zachování funkce ledvin, to znamená, že je důležité znát svůj krevní tlak, krevní cukr, nekouřit, střídmě se stravovat, mít dostatek pohybu, hlídat si váhu, neužívat pokud možno léky, které se užívají na potlačení bolesti. Také neradi vidíme pokud pacienti užívají nějaké čajové směsi nebo byliny neznámé provenience.

8 ZLATÝCH PRAVIDEL PRO ZDRAVÉ LEDVINY

1. Udržujte se v kondici, buďte aktivní

2. Pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi

3. Pravidelně si nechte zkontrolovat krevní tlak

4. Jezte zdravě a hlídejte si váhu

5. Dodržujte pitný režim

6. Nekuřte

7. Neužívejte pravidelně volně prodejné léky proti bolesti

8. Choďte na pravidelné zdravotní prohlídky

Autor: Petr Vodseďálek

8.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 300 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Vazební věznice Liberec vyhlašuje v souladu s ustanovením § 22 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na obsazení služebního místa:, , STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE, (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr), , Zákonné a další požadavky:, ? minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, ? zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, ? trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3. TT od 23.900,- Kč)., - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici)., - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní vyžití, apod., , Místo služebního působiště: Místní jednotka JS při OS Jablonec nad Nisou , , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, , Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis,, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru,, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání,, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS"., , Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS JBC".. Pracoviště: Vězeňská služba čr-vv liberec-justiční stráž, Mírové náměstí, č.p. 494, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 602 784 967,482 426 270.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 180 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sociální pracovník/pracovnice, Náplň práce:, " individuální práce s účastníky projektů , který si klade za cíl zvyšovat uplatnění jeho účastníků na trhu práce a zvyšování zvládání zátěže běžného života, " individuální a skupinová práce s klienty v Komunitním centru i v terénu, " příprava na setkání s účastníky projektu, " setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " terénní práce (návštěva úřadů, institucí apod. s účastníky projektu), Požadujeme:, " Odpovídající vzdělání - podle Zákona o sociálních službách, 108/6 Sb. - podmínkou!, " Praxi na obdobné pozici výhodou, " čistý trestní rejstřík, " PC dovednosti - základy, " zodpovědnost, pečlivost, svědomitost, samostatnost, důslednost, " komunikativnost, slušný vzhled a příjemné vystupování, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Webmaster/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy zasílejte na info@evolutiongroup.cz, Hledáme správce internetových stránek, nutné dobré komunikační schopnosti, pečlivost a praxi v oboru. Práce zahrnuje správu stránek, fakturaci a expedici.. Pracoviště: Evolution group cz s.r.o. - jablonec nad nisou;, Dolní náměstí, č.p. 397, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Bušek, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 27 000 Kč

Zootechnici. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zootechnik - praxe nutná. Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Kokonínská zemědělská, a.s., 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Luděk Tomíček, +420 736 470 081.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár pily v Roztokách u Semil.

Na Semilsku hořela v neděli pila. Škoda je dva miliony korun

Dlaskův Statek v Dolánkách u Turnova.

Na Dlaskově statku otevřou novou expozici Rok hospodáře

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

V autě nechal přes oběd hotovost i telefon, o vše přišel

Jablonec n. N. – Zas a znovu auto není trezor, vzkazují policisté.

Chřipková epidemie ustupuje pomalu, zemřeli tři lidé

Liberecký kraj – Zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii odvolala již v pátek jablonecká nemocnice, návštěvy mohou ale třeba i do turnovského Domova důchodců Pohoda.

Klíčovým důkazem je provaz. Údajnému vrahovi mladé ženy hrozí výjimečný trest

Liberecký kraj – Před dvěma lety v srpnu otřásla obyvateli Liberce surová vražda mladé ženy, k níž došlo zřejmě před zraky jejího pětiletého syna. V úterý 20. března stanul před soudem 32letý Rumun Marius Vasilica Ailieseie, který měl podle obžaloby 24letou Valentinu Poshtakovou pobodat, její tělo vyhodit z balkonu a skrýt u nedalekého mostu přes Nisu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT