Na napínavé vyprávění Martina Mykisky dorazilo do jabloneckého klubu Na Rampě několik desítek lidí. A nelitovali. Poutavé příběhy ze svých nebezpečných cest jim vyprávěl cestovatel, pro kterého je putování v neznámých končinách velkým koníčkem. Navíc ho okořenil poutavými videosnímky.

Co vás na cestování baví a přitahuje?

Mé cestování mi přináší ohromné zážitky z krásné přírody, kterou jsem poznal v nejrůznějších koutech naší planety. Dostal jsem se mezi jihoamerické Indiány i aljašské Eskymáky, dva měsíce jsem strávil v Afghánistánu převážně mezi prostými Afghánci. Po zamrzlé řece jsme se také vydali se dvěma místními nosiči. V zimním Zanskaru jsem se setkal s dlouhou řadou lidí, ve kterých jsme snad zanechali pozitivní dojem ze vzájemného setkání.

Který moment byl pro vás nezapomenutelný a nejnebezpečnější?

Na naší cestě po zamrzlé řece do zapadlého himálajského údolí Zanskar jsme často postupovali „na hraně", v tomto případě na ledové hraně,kousek nad dravým proudem řeky Zanskar. Led klouzal, místa bylo málo, batohy neforemné. I díky našim nosičům, jejichž chování jsme napodobovali, jsme cestu absolvovali bez nehody. Pak jsem se toulal po Zanskaru i trochu sám a pamatuji si, jak jsem si jednou zkracoval cestou po ledu, namísto abych podmáčené místo obešel po skále. Asi uprostřed velké plochy to pode mnou najednou začalo praskat, a několik puklin se mi tvořilo pod nohami. Bylo mi docela horko.

Nechystáte knihu?

V současné době opět vyšla kniha Po zamrzlé řece do nitra Himálaje, kterou jsem na podzim vydal v reedici, protože první vydání bylo již několik let rozebrané. Kniha popisuje cestu po zamrzlé řece, 100 km dlouhý pochod hlubokým kaňonem, kterým se dá projít jedině uprostřed zimy, když je řeka zčásti zamrzlá.

Kolik stojí takové výlety?

Mé cesty jsou různě finančně náročné. Na místě se snažím žít z minima, největším nákladem zpravidla bývá vždycky letenka.

Pomohou třeba sponzoři?

Knihy si vydávám na vlastní náklady a to tak, že si nejdříve půjčím na tiskárnu, a pak to musím prodejem splatit. Na cestu do Afghánistánu mi jeden časopis zaplatil letenku, a pak měl nárok na exkluzivní materiál. Vydělávám si také besedami.