Potřebujete do centra Jablonce jen na skok? Dosud to stálo třeba i dvacet korun. Raději jste tedy zajeli koupit drobnost do marketů v okrajových čtvrtí města. Centrum bylo poloprázdné. Převážně o víkendech, jako by tady „chcípl pes".To by se mělo radikálně změnit, alespoň taková je vize zastupitelů města, kteří schválili novou koncepci parkování ve městě pro rok 2013 a uložili náměstkovi primátora pro ekonomiku Miloši Velemu novou koncepci realizovat a předkládat další návrhy opatření, které budou při zavádění koncepce vycházet z praxe. „Reagujeme na podněty podnikatelů, kteří si stěžovali, že jejich zákazníci mají potíže s parkováním," přiblížil primátor města Petr Beitl.

Platit se na parkovištích v centru města bude pouze ve všední dny, a to od osmi do osmnácti hodin. O sobotách, nedělích a svátcích bude parkování ve městě zcela zdarma. „Pro návštěvníky města to bude příjemné, dosud se v sobotu platilo," popsal Beitl.

Na koncepci navazuje ceník za stání silničních motorových vozidel na místních komunikacích města, který byl schválen Radou města.

V Jablonci by mělo přibýt hned několik nových parkovišť. „Nové plochy vzniknou v ulici Lipanská na místě bývalé tržnice, na Dolním náměstí, před zimním stadionem nebo v ulicích Korejská či Smetanova," nastínila mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Parkovištím v centru města má výrazně odlehčit i omezené vydávání parkovacích karet, které funguje už od ledna. „Stávalo se, že parkoviště v centru na celý den obsazovala vozidla s parkovacími kartami a člověk, který si potřeboval během dne ve městě nakoupit nebo něco vyřídit, neměl kde zaparkovat," konstatoval Beitl.

„Považuji tuto koncepci jako začátek procesu, který má vést k znovuoživení centra města. Důvodem pro vypracování koncepce bylo popsat veškeré parkovací plochy ve městě, stanovit režim pro parkování na těchto plochách a upravit vydávání parkovacích karet," říká Miloš Vele.

Podle primátora Petra Beitla nová koncepce parkování oživí centrum města. „Měla by pomoct obchodníkům z hlediska vyššího přílivu zákazníků a také by měla podpořit a zvýšit návštěvnost Jablonce," uzavřel primátor.