Jeden mrtvý a jedenáct těžce zraněných. Takové následky měly dopravní nehody, k nimž došlo v první polovině letošního roku na Jablonecku. A co je potěšující, oproti prvnímu pololetí loňského roku jich ubylo. Jablonecko se tím vymyká krajské statistice, která se vyvíjí zcela opačně.„V prvním pololetí letošního roku evidujeme na Jablonecku 287 dopravních nehod, zatímco loni jich bylo ve stejném období 317 a předloni 315," uvádí pro srovnání vrchní inspektorka jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Stejně jako loni ve stejném období zemřel na silnicích okresu jeden člověk, i když to tentokrát nebylo při klasické dopravní nehodě. K tragické události došlo 2. dubna na otočce autobusu u základní školy v Lučanech nad Nisou, kde autobus nešťastnou a stále nevyjasněnou shodou okolností zachytil chodce o berlích a táhle ho až na nedalekou autobusovou zastávku, aniž by o tom řidič vůbec věděl. Dvaapadesátiletý muž z Lučan bohužel neměl šanci střet s autobusem přežít. „Vyšetřování této události nadále pokračuje," poznamenala Dagmar Sochorová.

Na stejném čísle jako loni skončil letos v pololetí i počet těžce zraněných, kterých si nehody vyžádaly 11. Lehkých zranění pak dokonce výrazně ubylo. Zatímco loni v polovině roku jich jablonečtí policisté evidovali rovných 100, letos jich bylo 72.

Nejčastější příčinou dopravních nehod na Jablonecku je dlouhodobě nepřiměřená rychlost a nejinak je tomu zatím i letos. Z celkových 287 kolizí byla rychlost příčinou v 64 případech.

Druhá nejčastější chyba řidičů je v nedání přednosti v jízdě.

V období od ledna do konce května tímto způsobem zavinilo nehodu 35 řidičů. Pozitivem ale může být, že před dvěma lety jich bylo ve stejném období bezmála dvakrát víc.

Oslovení řidiči se právě této příčiny bojí nejvíc. „Když jede někdo rychle, tak často nabourá sám, třeba do stromu, ale když nedá přednost, vždycky to odnese i někdo jiný. Já už takhle kdysi jedno auto musel odepsat a od té doby projíždím křižovatky i kruhové objezdy o dost pomaleji a kdykoliv někdo vypadá, že by mi mohl vjet cesty, tak automaticky přibrzdím, i když jsem na hlavní. Nedání přednosti je podle mě nejnebezpečnější," komentoval čtyřiatřicetiletý Michal Dvořák z Jablonce.

V rámci prevence i odhalování pirátů silnic chystají jablonečtí policisté během letních prázdnin na Jablonecku hned několik dopravně bezpečnostních akcí.

„Jsou již naplánované a budou se konat v dopoledních, odpoledních i nočních hodinách, a to o víkendech i ve všedních dnech. Budou to akce různého rozsahu. Z taktických důvodů je ale blíže specifikovat nebudeme," sdělila Sochorová.