,,Jestli budeš zlobit, tak si pro tebe přijdu! Neboj se, čert tě jen straší." Tak nějak zní slova z úst všech Mikulášů a jejich výprav. Tradice oslavuje svátek svatého Mikuláše, který připadá na 6. prosince. Obvykle se naděluje v předvečer 5. prosince, kdy děti dostávají dárky, ale i kárání za drobné prohřešky.Za vznikem těchto oslav stojí dobročinnost a štědrost světce. Jeho podoba je dnes upravena dlouhým plnovousem a červeným pláštěm. Po jeho boku kráčí mírumilovný anděl a přísný čert.

„Jednou ročně se stávám členkou družiny, která chodí s Mikulášem. Rodiče nás zvou do svých domácností, větší skupiny lidí pak do restaurací a hospod," říká studentka Veronika Koloušková. Scénář je podle jejích slov vždy stejný. Anděl usmívat se a utěšovat ubrečené děti. Čert postrašit, nejlépe zůstat doma s rodinou. A Mikuláš rozdat vše co má a odvést čerta zpátky do pekla!

Způsobů, jak děti zabavit na celý den v rámci Mikulášských radovánek, je mnoho. Již předem si ale promyslete, jak to vlastně bude probíhat. Zkuste třeba někoho, kdo nabízí jako svou službu návštěvy Mikuláše, čerta a anděla do vašich domácností. Je to pohodlné a většinou velmi povedené a moc peněz to nestojí.

Finanční odměny jsou individuální, ale mnozí přispívají okolo 200 korun. Další možností je, že se za pohádkové bytosti převléknete sami. Náklady jsou ale o něco vyšší, okolo 500 korun za jeden kostým. Pokud se nerozhodnete, že si ho vyrobíte podomácku. Poslední variantou je veřejná akce, kde se vaše dítka sami zabaví v rámci různých aktivit.

PŘEHLED MIKULÁŠSKÝCH AKCÍ VE MĚSTECH NA JABLONECKU

JABLONEC NAD NISOU
Akce: Mikuláš dětem
Kdy: 2. prosince, od 15.30 hodin
Kde: Klub Na Rampě

TANVALD
Akce: Mikulášská nadílka
Kdy: 1. prosince, od 15 hodin příjem balíčků, od 16 hodin program
Kde: Mateřské centrum Maják

ŽELEZNÝ BROD
Akce: Sportovní mikulášská akce s nadílkou
Kdy: 2. prosince, od 13 hodin
Kde: Sokolovna

SMRŽOVKA
Akce: Mikulášský den ve škole a školce
Kdy: 5. prosince, během dne
Kde: ZŠ Smržovka

SMRŽOVKA
Akce: Mikulajda
Kdy: 5. prosince, od 15.30
Kde: Lidické náměstí

DESNÁ
Akce: Mikulášská divadýlka Mrak – Velká ďábelská šou
Kdy: 8. prosince, 15 hodin
Kde: Kulturní dům Sklář

RYCHNOV U JABLONCE NAD NISOU
Akce: Mikulášské odpoledne
Kdy: 8. prosince, od 14 hodin
Kde: Beseda

LUČANY NAD NISOU
Akce: Mikulášské trhy
Kdy: 8. prosince, od 16.30
Kde: U parku za městským úřadem