Atmosférou vánočního tržiště dýchlo na návštěvníky v sobotu večer jablonecké divadlo. Stánky, betlém, obchodníci v krojích, perníčky, tím byl poznamenán první dojem příchozích.  V patře zněly koledy, v přízemí si každý mohl zakoupit zvoneček, pro nejen radost, ale také jako nezbytný doplněk slavnostní premiéry.

Vedení základní umělecké školy v čele s ředitelem Vítem Rakušanem  si před necelým rokem dalo těžký úkol. Představit na jevišti Rybovu mši Hej mistře.  Ovšem, netradičně. Oříšek k rozlousknutí to nebyl malý a jako střípky se skládalo aranžmá vysloveného nápadu. Zkoušky, zkoušky a zkoušky. Tak lze charakterizovat období před premiérou.

A tu zažilo jablonecké divadlo právě v sobotu.  A hned dvakrát. O představení byl totiž velký zájem. Proto vyhlásil ředitel poslední sobotní generální zkoušku za veřejně přístupnou. A slavnostní premiéra se konala hned večer. Divadlo praskalo ve švech. Na řadu přišla dokonce i místa k stání. Českou mši vánoční si nenechal ujít ani primátor města Jablonec Petr Beitl nebo náměstkyně Soňa Paukrtová.

Vyprodané hlediště se zaujetím sledovalo výkony žáků všech věkových kategorií. Po taktovkou Tomáše Pospíšila, sbormistra souboru Iuventus, gaude,  se všichni naučili texty bez problémů a o kvalitní zpěv nebyla nouze.

Zpíval i exstarosta

Jaké bylo překvapení některých z diváků, když se mezi sólisty rozezvučel  hlas bývalého starosty a dnes radního Libereckého kraje Petra Tulpy. Ten předložil divákům svůj bas v plné kráse.  Výborné pěvecké výkony podávali také ředitel Vít Rakušan jako tenor,  K sólovým zpěvákům patřili ještě Jakub Zapadlo, Jarmila Klokočníková nebo Anežka Gráttová.

Atmosféra v hledišti byla nejen sváteční, ale hlavně spokojená a stále něčím překvapující.  A není se čemu divit.

Ředitel, spoluautor nápadu, kontaktoval Václava Bártu, otce  známého zpěváka Václava Noida Bárty. Režisér přišel s takovými návrhy, které už předem  garantovaly divácký úspěch.  Zapomenout nelze ale ani na dětské zpěváky zušky. Ti totiž zvládli nejen texty, ale podali také mimořádný hlasový výkon.

A jak se dostal k roli  exstarosta Petr Tulpa?

„Má to na svědomí Vít Rakušan a  Tomáš Pospíšil. Ti mě přemluvili, abych se podílel na jejich projektu předvést Rybovu mši trochu jinak. Zkoušeli jsme to víc jak půl roku. Hraji v příběhu několik postav, jedna z nich je také Jakub Jan Ryba.   Spolupráce s oběma je výborná a mne začalo zpívání s nimi bavit. Dnes mám trochu trému, ale myslím, že se bude naše zpracování  České mše svaté divákům líbit,"  tak zněla jeho slova o přestávce, kdy si všichni v zákulisí vychutnávali potlesk a přízeň diváků během prvního dějství.

V zákulisí vládla po první části dobrá nálada, příprava na finále vrcholila.

Zvonili i diváci

K dalším hlavním sólistům patřil ředitel Vít Rakušan. Ten se také mohl právem tvářit spokojeně Pustili jsme se do velmi  odvážného díla. Měli jsme snahu do něj zapojit hlavně většinu žáků školy. Věřím, že přinese divákům v předvánočním čase slavnostní a pohodovou atmosféru. Mám velkou úctu  ke všem, kteří se připravě a realizaci našeho nápadu podíleli," zdůraznil ředitel.

Také druhá část představení se nesla ve svátečním, předvánočním duchu. A protože v názvu bylo uvedeno Hej,mistře anebo Zvonkový čas, došlo také na zvonečky, které měli mít diváci sebou nebo si je mohli na starověkém trhu v divadle koupit.

Režisér a autor průvodního slova Václav Bárta jim dal příležitost nejen ke zvonění, ale také ke zpěvu jedné ze slok. A to bylo další, zcela netradiční a příjemné ponoření diváka do děje.

Poděkoval všem

Zpěv na jevišti měl pod taktovkou učitel školy Tomáš Pospíšil, který o zajímavém zpracování mše řekl: „ Rybovu mši jme už před čtyřmi roky v koncertním podání taky v divadle představili. Dnešní podání, díky tomu, jak ho režijně zpracoval Václav Bárta, je přesně takové, jaké kdysi Jan Jakub Ryba chtěl. Václav Bárta obohatil příběh vlastními texty poezie i průvodním slovem. Rybovi šlo už tehdy o to, aby se lidé scházeli, aby spolu žili. A tato myšlenka se režisérovi Bártovi určitě povedla zrealizovat.  Vtáhl do děje i diváky, kteří si s námi nejen zazvoní na zvonečky, ale i zazpívají."

Oba tvůrci projektu, ředitel Vít Rakušan i vedoucí pěveckého sboru při základní umělecké škole. Tomáš .Pospíšil, se shodli na tom, že si vzali  velké sousto, které se jim ale podařilo zvládnout na výbornou a to nejen, co se týče zpěvu, ale také samotného technického zpracování.

„Nejtěžší byla technická souhra všech prvků, které je potřeba skloubit na jevišti , až už se týká ozvučení nebo jiných podstatných detailů. Už teď víme, že příště budeme takovému nápadu věnovat ještě více času," vyhodnotil  vystoupení sbormistr Tomáš Pospíšil.

Autor: Dagmar Březinová