Lidé tak už nemusí při přestupování z vlaku do autobusu urazit půl kilometru. Výstavba nového terminálu přišla město téměž na 50 milionů korun, 85 procent nákladů ale Brod získal z Regionálního operačního programu Severovýchod. "Provoz je zatím zkušební," řekl železnobrodský starosta František Lufinka.

V Libereckém kraji není nový terminál v Železném Brodě jediným podobným projektem spolufinancovaným z evropských fondů. Předloni otevřeli nový autobusový terminál u vlakového nádraží v Turnově na Semilsku, jeho výstavba stála 50 milionů. Nové autobusové nádraží vedle železniční stanice vzniklo také v Tanvaldu na Jablonecku. Město za něj loni zaplatilo zhruba 70 milionů korun.

V Železném Brodu byla výstavba nového terminálu za poslední léta nejrozsáhlejší stavbou v šestitisícovém městě. Radnice ho plánovala několik let. Původně šlo o projekt za 100 milionů korun, s žádostí o dotaci ale radnice neuspěla, a tak ho musela zredukovat. Cílem projektu bylo nejen usnadnit lidem přestup z vlaku do autobusu a naopak, ale také upravit okolí vlakového nádraží. V Železném Brodu je železniční uzel, kde se křižují tratě na Pardubice, Harrachov a Liberec.

Součástí výstavby nového terminálu byla i přestavba původního autobusového nádraží na zastávku. I po získání dotace ale provázely stavbu problémy. Práce na zakázce sice začaly už loni na podzim, pak však město v soutěži objevilo chybu a stavbu zastavilo. Veřejnou soutěž muselo vypsat znovu. V obou případech zvítězila liberecká firma Syner, a stavba tak mohla na jaře pokračovat, byť se zpožděním. Potíže ale byly i s podložím na místě starého autobusového nádraží. "Na novém místě zase stavbu zkomplikovaly průtahy při překládání inženýrských sítí nebo oprava dešťové kanalizace, s níž se nepočítalo," vysvětlil starosta.

I když už obě náročné dopravní stavby skončily, město podle Lufinky čekají v příštím roce další komplikace. "Liberecký kraj připravuje rekonstrukci mostu přes Jizeru v Masarykově ulici, který je součástí krajské silnice," uvedl starosta. Jde o most, který je pro dopravu ve městě klíčový, už na jaře začne jeho bourání. Do konce roku má stát most nový, doprava bude po dobu výstavby směrována po objízdných trasách.