„Byli jsme v kontaktu s operačním střediskem Královehradecka a Trutnovska a tam jsme zjistili, které obce postihla velká voda nejvíc. Rudník byl číslo jedna," vysvětluje člen Sboru dobrovolných hasičů Lučan nad Nisou Petr Máslo, proč míří pomoc z města právě do východních Čech.„Volal jsem do Rudníku a řekli mi, ať přijedeme, že tam toho je opravdu hodně," dodává hasič, který celou akci organizuje a spolu s dalšími pěti kolegy už je na místě.

Šestice lučanských dobrovolných hasičů vyjela do Rudníku včera v půl deváté ráno. Ve zdevastované obci by měli zůstat až do neděle.

„Všichni si v práci domluvili volno a hne vyjeli. Samozřejmě jsme s nimi v kontaktu a když budou něco potřebovat, zařídíme to," poznamenal starosta Lučan nad Nisou Jiří Řešátko.

Nikdo z šestičlenné posádky hasičů nezažije následky povodní poprvé. Všichni pomáhali už při posledních velkých záplavách v Libereckém kraji a někteří i dříve na Moravě.

Zaplavenému Rudníku mohou pomoct i ti, kteří zůstali v Lučanech. Město totiž v těchto dnech pořádá humanitární sbírku, v rámci které mohou zájemci darovat lopaty, košťata, kbelíky, mycí a dezinfekční prostředky, gumové rukavice, vlhčené ubrousky, balenou pitnou vodu, deky, karimatky a další podobné potřebné věci. Vše stačí přinést do pátečních 14.30 na městský úřad, nebo do 19.30 do večerky Lindava. V sobotu pak nasbírané věci poputují přímo do Rudníku.