„Letos jsme ho už podruhé připravovali ve spolupráci s flétnisty. V první půlce zazněly vánoční koledy. Flétny zahrály směs světových koled. Janáčkovci zazpívali české koledy v úpravě Jiřího Temla. Každý soubor zvlášť pak představil ještě další skladby, například Alžbětinskou serenádu v podání flétnistů, která k Vánocům určitě patří," představila sváteční program sbormistryně Janáčka Olga Fröhlichová.

Oba soubory společně ještě zazpívaly a zahrály koledy Dobrý král Václav a Vánoční hvězda.

Letos Janáček nezařadil celou Rybovu mši vánoční, ale pouze závěr. Pro posluchače měl ale ve druhé části koncertu jiný vánoční dárek. Představil mši Jiřího Pavlici, která měla premiéru 28. září ke Dni české státnosti. Janáček ji při té příležitosti zazpíval za doprovodu orchestru.

„Když už jsme si s nácvikem dali tolik práce, chtěli bychom ji nabídnout posluchačům častěji, i přesto, že spolupráce s orchestrem je náročná. Můj otec, pan Letošník, udělal úpravu pro flétnový soubor, který nás nyní, k při mši Jiřího Pavlici, doprovází," doplnila Fröhlichová.

Pavlicovu mši v podání Janáčka a ve spolupráci s orchestrem uslyší návštěvníci dalších koncertů například 30. prosince v kostele na Rádle. Zazněla už i před vánočními svátky v kostele na Nové Vsi. Sbor ji zpívá velmi rád a vsází na to, že nejen pro ně, ale hlavně pro publikum je to příjemný změna. A pokud se chtějí posluchači zaposlouchat do Rybovy mše, musí se vydat 29. prosince do kostela na Bedřichově.

Olga Fröhlichová začala na postu sbormistryně Janáčka na podzim už devátou sezonu. Nejprve v souborů sama zpívala a v roce 2005 přijala nabídku zastoupit zvučná jména předchozích kolegů sbormistrů. Za připomenutí stojí určitě jméno Josefa Bočka, který vedl jablonecké těleso čtyřicet let.

Sbor oslaví významné kulaté výročí, pětašedesátiny, pro které si už nyní, po krátkém povánočním odpočinku, připravuje repertoár.

Autor: Dagmar Březinová