Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se sportem člověk nezůstane nikdy sám

Liberec - V letošním roce oslaví Jan Bachtík hned dvě významná výročí. V prosinci to budou osmdesátiny, v létě 60 let trvání slavných volejbalových zápasů v Dřevěnici u Jičína. V pondělí ho v rámci vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec roku zapsali do Síně slávy za celoživotní přínos sportu.

29.1.2013
SDÍLEJ:

JAN BACHTÍK. Úspěšný trenér hokejového dorostu. Sám hrál hokej za Dynamo Pardubice a volejbal za TJ Sokol Dřevěnice, odkud pochází. Vpravo při zápase s Francií (rok 1954), na který přišly ve východočeském Náchodě tři tisíce diváků. V pořadí druhý.Foto: Deník/ Tomáš Lánský

Znají ho generace sportovců. Úspěšných i těch, kterým jako trenér dokázal vštípit hodnoty platné po celý život a nezbytné k tomu, aby člověk uspěl v jakémkoliv odvětví vytrvalost, touhu něčeho dosáhnout a nebát se dřiny a smysl pro fair play.

Od roku 1969 byl trenérem žáků v oddíle hokeje, ještě s Vladimírem Drncem. Věnovali se elévům, žákům do 11 let, což byla tehdy přípravka pro družstvo mladších žáků Stadionu Liberec. Během pouhých tří let se ale díky dosaženým výsledkům začali věnovat i mladším a starším žákům a teprve pak je předávali Stadionu. „V roce 1975 jsme s Vláďou Drncem, který byl v té době i ředitel ZŠ U školy, po dlouhých tahanicích získali i statut hokejových tříd při ZŠ," vzpomíná Jan Bachtík.

Mezi jejich svěřence patřili například hráči NHL Jan Ludvig nebo Petr a Jaroslav Nedvědovi či ligový reprezentant Leoš Gudas. Hokejový oddíl působil při TJ Slavia do roku 1988, pak přešel pod Stadion Liberec. A Jan Bachtík se stal předsedou a zároveň trenérem sportovního oddílu tělesně postižených. Tomu se věnoval až do roku 2000, kdy se stal tajemníkem TJ Slavia Liberec. Skončil až loni. „Už to ale předávám svému nástupci," usmívá se tento neuvěřitelně vitální muž, pro kterého se sport stal celoživotní láskou, a který mu, jak sám říká, vydržel a podržel po celý život. Vždyť volejbal hrál ještě v sedmdesáti.

V Dřevěnicích u rybníka

„Sportu jsem se věnoval odmalička. Narodil jsem se v Dřevěnici u Jičína, která proslula volejbalovými turnaji. Byly tam dva velké rybníky, takže jsem velmi záhy uměl plavat a bruslit. Později k tomu přibyl i volejbal, který tu měl už předválečnou tradici. Celé dny jsme jako kluci trávili na rybníku nebo na hřišti. Byla to nádhera," vypráví mi, když se ptám kde se vzaly jeho sportovní začátky.

Jan Bachtík, dlouholetý trenér ledního hokeje a funcionář Slavie Liberec.„Samozřejmě jsem chodil do Sokola a to byla obrovská přípravka pro volejbal. Byli jsme ohromně všestranní," vysvětluje a netají se přitom tím, že současnou úzkou specializaci dětí, které se připravují vrcholově na jeden sport už od mateřské školky, nepovažuje právě za šťastnou.

Jako volejbalista dosahoval vynikajících výsledků. „To ale člověku v té době nedocházelo. Byla to ale hlavně skvělá parta, kamarádi. Nikdy nezapomenu na svého prvního trenéra, Pepíka Krause, který se nás jako čtrnáctiletých kluků ujal. TJ Sokol Dřevěnice měl u nás ve volejbale jméno, zejména v šedesátých letech. Byli jsme na republikové úrovni. Dodnes se s mnohými scházíme. To je jedna z věcí, které sport člověku dává není ani ve vyšším věku sám. Pořád kolem někoho máte," zdůrazňuje.

K hokeji se dostal na průmyslovce. „Studoval jsem původně Gymnázium v Jičíně, ale pak ho změnili na jedenáctiletku a já přešel po třetím ročníku na potravinářskou průmyslovku do Pardubic. Tam mě přitáhli do Dynama Pardubice," vzpomíná bývalý trenér Jan Bachtík, kdy ho hokej přitáhl drápkem. Nebo spíš hokejkou.

„Hokej byl velký koníček, ale u volejbalu jsem stejně zůstal celý život," říká.

Je mu líto, že do tohoto sportu nešlo po revoluci víc peněz. Od státu i sponzorů. Jen hodinový pronájem tělocvičny vyjde na 350 korun. Z oddílu začaly kvůli finanční náročnosti odcházet děti, protože měsíční poplatky ve výši 500 korun si například maminky samoživitelky se třemi dětmi mohly jen těžko dovolit.

„To, co jsme si vybudovali, například dětské dopravní hřiště, které jsme jako jedni z prvních v republice vystavěli v akci Z, jsme předali kraji. Z toho, co jsme získali nazpět, se snažíme udržet alespoň ty děti, které v době počítačů a pohodlné zábavy o sport ještě jeví zájem," vysvětluje současný stav.

Sportem žije dál

Kromě financí je to často i odříkání, které sport provází. A na to současné děti přestávají slyšet. „Sport vyžaduje vytrvalost, velkou dřinu, a také životosprávu. Když vidím kluky, co jdou na volejbal a kouří, říkám si, že to dřív u sportu nebylo. Já sám jsem například kouřil jen jednou ze spolužákem v první třídě. Kamarád sebral doma dutinky a venku jsme do něj nacpali tabák, kterému jsme říkali „zabaráčník". Lezli z toho ještě škvoři a pamatuju si, že nám bylo hrozně špatně," prozradí na sebe tenhle pozoruhodný muž, který se sportu a sportovní přípravě dětí desetiletí věnoval.

A sportem žije dál. Teď například přípravami na 60. výročí turnaje v Dřevěnicích.

„S tím jsem byl spojený celý život, hrál jsem za ně a zároveň musel často dělat i rozhodčího, to byla povinnost. Při turnajích často pomáhala celá rodina děti i manželka Milada.

Teď jsou v pomyslné sportovní štafetě na řadě vnučky a nejmladší vnuk Jan, pátý toho jména v pořadí.

„Máme vlastně v rodině už třetí generaci volejbalistů," usmívá se s optimismem Jan Bachtík.

Autor: Jana Švecová

29.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení