V extrémních zimních podmínkách jsou na Jablonecku úseky, ze kterých svážet odpady je opravdu náročné. A není to jen v Jablonci, ale také na Smržovce, v Desné, Rokytnici nebo Harrachově. Všude tam jsou těžké úseky pro jízdu s velkými speciálními vozy, kterými se odpad sváží.

„Smekám a obdivuji ty řidiče, kteří takové úseky zvládají. Je to velmi náročná práce," říká s pýchou o svých lidech ředitel Severočeských komunálních služeb Zdeněk Faistaver.

V Jablonci zajišťují svoz komunálního, využitelného a také nebezpečného odpadu, údržbu zeleně, recyklaci dřevěného odpadu a také gastroodpadu, který využívají hlavně profesionální stravovny a gastroprovozy. „O mobiliář města se v Jablonci, na rozdíl od jiných měst, starají Technické služby," potvrdil Faistaver.

Každé město se rozhodne, v jakém rozsahu jejich služby využije. Nabídka ale slouží také pro živnostníky, podnikatele, různé provozy, servisy nebo lékárny.

Recyklace a třídění

„Veškeré odpady umíme odstranit nebo dál zpracovat. Využíváme koncová zařízení, která buď provozuje mateřská společnost nebo máme nasmlouvané externí firmy. Provozujeme ale i vlastní třídírny v Proseči a Nové Pace," upřesnil Faistaver.

Na jejich pracovníky se mohou lidé obrátit také s žádostí o likvidaci autovraků nebo pneumatik, které často bývají trnem v oku a strašákem v obcích i městech. Jejich majitel jednoduše někam odloží a víc ho nezajímají.

Sisyfova práce

„Řešíme stížnosti i podněty od občanů. Problém je ale v lidech. Město nastaví systém odstraňování odpadů a řeší ho vyhláškou. Často se nám však stává, že se na stanovištích pro odpad objevují skříně, postele, odpadové mísy a další předměty, které tam nepatří," upozornil ředitel.

Obyvatelé, ať úmyslně nebo neúmyslně, zapomínají, že v takovém případě jim poslouží sběrné dvory. Jablonečtí mají tuto službu dokonce do předem daného limitu zdarma. A pokud nemá možnost odpad sám odvézt, pak se opět může obrátit na komunální služby.

„Je to nekonečný příběh. Lidé nahromadí odpady i tam, kam nepatří. My přijedeme, odvezeme je a zlikvidujeme. A tak se to opakuje týden co týden. Jsou ale samozřejmě i takoví, kteří si vše zařídí a mají kolem svého domku čisto," konstatoval ředitel.

Problém nepořádku se většinou týká jabloneckých sídlišť, kde jsou kontejnery anonymní a nikdo neví, kdo tam co postaví. Jak ředitel Faistaver potvrdil, bývají největší problémy s nečistotou kolem stanovišť komunálního odpadu ve Mšeně.

Autor: Dagmar Březinová