Měly zajistit bezpečnost chodců a bezproblémový výjezd zákazníků od nového Kauflandu, jenže to by napřed musely začít fungovat. Řeč je o semaforech na dvou křižovatkách na silnici I/65 v Turnovské ulici, na kterých už téměř rok bliká oranžová. Jinými slovy jako by nebyly. Nelíbí se to řidičům ani městu.„Evidujeme stížnosti nespokojených občanů, kteří na nefungující semafory průběžně poukazují už od začátku," řekla Deníku mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Řidičům vadí hlavně problematický výjezd z parkoviště u Kauflandu na frekventovanou hlavní silnici. Právě semafory měly zajistit, aby řidiči ve špičkách nemuseli na vedlejší silnici dlouho čekat, jenže to se teď pravidelně děje. A i několik minut.

„Ve špičce je to fakt o nervy. Sledujete šňůru aut z každé strany a nemáte šanci. A semafory jsou tam k ničemu," konstatoval Martin Beneš z Jablonce.

Silnice I/65 spadá pod Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR, jenže podle vyjádření mluvčí ŘSD Niny Ledvinové semafory v Turnovské ulici nejsou a ani nebudou součástí či příslušenstvím této silnice.

S dotazem, proč semafory už bezmála rok nefungují, jsme se tedy obrátili přímo na společnost Kaufland, která byla investorem stavby a souvisejících úprav.

Podle mluvčího Kauflandu Michaela Šperla zprovoznění semaforů souvisí s dohodou mezi developerem výstavby prodejny a technickými službami města.

„Jednání jsou téměř u konce, zbývá dořešit jeden technický detail. Časový horizont tohoto dořešení nám ale bohužel není známý," informoval Michael Šperl.

Podle jednatele Milana Nožičky ale v tomto případě nejspíš došlo k omylu, protože Technické služby Jablonec nad Nisou v této věci nijak nefigurují. Kdy tedy začnou semafory fungovat, zatím není jasné. Podle odhadu náměstka primátora Petra Vobořila by to mohlo být zároveň s otevřením nového obchodního centra Stop.Shop, který vzniká hned v sousedství Kauflandu. Stavba je v současné době těsně před dokončením.

Paradoxem je, že město se zprovoznění semaforů v Turnovské ulici zároveň trochu obává. „Podle našeho názoru dopravní situace u Kauflandu není řešená ideálně a máme obavy, jak to bude na hlavní silnici vypadat, až semafory začnou fungovat. Řidiči vyjíždějící od Kauflandu na hlavní silnici to sice budou mít jednodušší, ale je otázka, jak to ve špičce bude vypadat na hlavním tahu, hlavně ve směru od Prahy. Mohly by tam vznikat dlouhé fronty," poznamenal Petr Vobořil s tím, že město už se zástupci Kauflandu jedná o případných dalších dopravních úpravách.