První euforie z malého chlupatého mazlíčka zmizí hned následující ráno, když se v předsíni objeví loužičky i něco většího a psí miminko se ještě před šestou ranní dožaduje přízně nového majitele nebo dokonce venčení. Před nákupem tedy stojí za to poradit se s odborníkem.

Pro koho pes bude?

Elena Susková, předsedkyně základní kynologické organizace v Lukášově patří k odborníkům na slovo vzatým. Za sebou má mnoho úspěchů jak výcvikových tak chovatelských, je zkušenou instruktorkou. Těm, kteří chtějí darovat  štěňátko radí: „Je důležité vědět, komu pejska dám. Jestli je to dítě ve věku, kdy se už může o psa postarat nebo babička. Zvláště u starších lidí musíme vybírat plemena, která jsou schopná ovládat na která jim, jak povahou tak silou, nepřerostou přes hlavu," radí v úvodu zkušená výcvikářka. „Je potřeba vědět, zda to bude pejsek do bytu nebo na zahradu,  zda s ním bude majitel docházet na výcvik. Mylný je názor, že do bytu je vhodný jen malý pes. Ten je totiž naopak daleko hlasitější, než velké plemeno. Když je sám, dává o sobě vědět a celý panelový dům ví, že jste si pořídili nového člena domácnosti. A to si málokdo uvědomuje. Je potřeba vědět o povaze vybraného plemene," radí dál Susková.

Přihlížet by dárce štěňátka měl i k tomu, jací byli  pejskovi rodiče. Vyhnou se tak zdravotním problémům jako je dysplazie a další.

Kolik za štěně?

Jedním z kritérií je také cena. Cena se odvíjí také od plemene, od kvalit a výsledků chovné stanice,například za německého ovčáka můžete zaplatit od možná několika stovek za psa bez průkazu původu až do dvaceti tisíc korun za psa s průkazem. „Jako budoucí majitel bych ale na cenu nehleděla. Když chcete kvalitní zboží, musíte si připlatit. A stejné je to při nákupu štěněte," připomíná Elena Susková.

Pod vánočním stromečkem by zároveň s živým dárkem neměly chybět i drobnosti, které jsou potřeba. U pejska se jedná o vodítko, pro štěňata stačí zpočátku úzký obojek. Krmivo je třeba velice pečlivě vybírat.

„Nejlépe je domluvit se prodejcem, aby dal pejskovi to, čím ho krmil a zpočátku pokračovat ve stejné značce krmiva. Na jinou přejít pozvolna. V naší prodejně nabízíme to, co jsme si sami vyzkoušeli. Je to určitě lepší, než dát na reklamní kampaně některých výrobců. Někdy pak jejich zboží ale nestojí za nic," upozornila předsedkyně kynologické organizace v Jablonci.

Nebojte se klece

Zapomenout se nesmí ani na pelíšek nebo klec. Ta je vhodná pro pejsky, kteří zůstávají několik hodin sami doma. Majitel má jistotu, že mu byt nezdemolují a psí miláček zcela určitě za jeho nepřítomnosti v kleci dopoledne prospí.  Je lepší najít nezdemolovaný byt a živého psa. Už se staly případy, že hafan rozkousal předměty, které mu uvízly ve střevech a následky byly špatné. Bojoval o život. „Klece ještě majitelé psů často odmítají. Ale po zvážení všech pro a proti zjistí, že psovi nevadí, naopak, že se stane jeho oázou klidu, když i on chce být sám," potvrdila zkušená pejskařka.

Důvěra je nutná

V prvních deseti dnech si musí ale pejsek zvyknout na nové spolubydlící. Není to ale hračka pro všechny. Musí se začlenit do lidské smečky a první týden i víc strávit s rodinou. Ta se musí domluvit, kdo bude pro pejska ten nejdůležitější.  „Málokdo ví, že následky chyb, které udělají v počátcích majitel,  se u pejska projeví až za  několik týdnů. Jen jeden člověk z rodiny by s ním měl trávit nejvíce času a získat jeho důvěru," říká odbornice na chov a výcvik psů Elena Susková.

Autor: Dagmar Březinová