Sbíral hlasy, kde se dá, přesto postupu zase tak moc nevěřil. Vždyť práce nepočká, doba je zlá. Když tu zazvonil telefon. „Postupujete do pětičlenného finále soutěže Živnostník roku 2013," zaznělo na druhém konci drátu.

Oním postupujícím je Karel Sobotka, sklář z Těpeř u Železného Brodu, zástupce Libereckého kraje v celorepublikovém finále.

„Když mi to oznámili, bylo to krásné. Ani jsem to nečekal, když jsem viděl, jak jsou jiní finalisté činní na sociálních sítích. Myslel jsem, že mě převálcují, vždyť já jsem se na facebook přihlásil až teď v říjnu," sdělil sklář Karel, jak sám sebe na sociální síti tituluje.

Již dnes o půl třetí odpoledne předstoupí Karel Sobotka, zřejmě poslední sklář, který se živí výrobou foukaných figurek, před hodnotící komisi soutěže Živnostník roku. Dopomohli mu k tomu lidé.

Každého ze čtrnácti vítězů krajských kol soutěže Živnostník roku 2013 mohli fanoušci a příznivci podpořit formou SMS hlasů.Karel Sobotka, sklář z Těpeř u Železného Brodu, jich nasbíral tolik, že mu to v pohodě stačilo na postup mezi posledních pět v celé republice. „Vím třeba o kamarádovi, který proplatil svým zaměstnancům zaslané SMS. Mám dobré přátele," vysvětluje úspěch. Ba co více, ze zdroje v soutěži víme, že sklář posbíral druhý nejvyšší počet hlasů ze všech čtrnácti finalistů!

Finálová komise je sestavena z patnácti zástupců top managementu partnerů soutěže, zástupců oborových svazů a profesních komor.

„Prezentace má trvat dvacet minut. Na začátek pustím šot, který se mnou točili hoši, kteří tvoří seriál Na špacíru. Pak nějaké fotografie s povídáním, které ale musí být jiné než to, co již porota o mně zná. Druhou polovinu prezentace se mě budou ptát."

Až prezentace a porada komise skončí, budou výsledky uloženy do trezoru, odkud budou vytaženy až 4. prosince při galavečeru v pražském hotelu Imperial, který vysílá Česká televize. Karel Sobotka z Těpeř tam nebude chybět.

S ním se ve finále utká jihočeský kamnář Vladimír Hejna, Radka Chabičovská kloboučnice z jižní Moravy, pražský výrobce luxusní obuvi Radek Zachariáš a konečně cukrář František Dlask, reprezentant Ústeckého kraje.

Galavečer zahrnuje vyhlášení výsledků celostátních vítězů soutěží Vodafone Firma roku 2013, GE Money Bank Živnostník roku 2013 i Vodafone Odpovědná firma roku 2013. Zároveň vyhlásí celorepublikovou kategorii GE Money Bank Inovátor roku 2013, ve které oceňují inovace uvedené do praxe. Soutěže vyhlašuje deník Hospodářské noviny.

Připomeňme, že o titul Firma roku 2013 se za Liberecký kraj pere firma Kitl z Jablonce nad Nisou, výrobce bylinných nápojů.

Jak to bylo

K ohni se Karel Sobotka posadil již před čtyřiceti lety, kdy nastoupil do učení odborného učiliště Bižuterie.

„V kraji byl jen textilní nebo sklářský průmysl. Jako opravdu malý, to jsem chodil ještě do školky, jsem samozřejmě lítal po vesnici. Když mě máma neviděla, šla si pro mě najisto k Pulíčkům, kde jsem sledoval práci v mačkárně. Nebo jsem u Ouhrabků sledoval, jak vznikají figurky," vzpomněl sklář i na někdejšího profesora sklářské školy v Železném Brodě.

Ostatně na důležité lidi svého profesního života nezapomíná. „Pan Vondra na učňáku, ten neučil jen řemeslu, ale hlavně lásce k řemeslu," popsal Sobotka. Vzpomíná na další a všechny chce jmenovat: mistrová Naďa Čermáková, mistr Hlaváč, chlapi, co ho naučili u práce sedět a makat: Urban, Janus, Bouček.

„Tenkrát jsem k nim na dílnu nechtěl, vedle byla dílna, kde byli samí mladí. Ale potkala mě ta nejlepší škola," doplnil Sobotka. Jednoho přece jen vyzdvihuje ještě více: „Foukané figurky mě učil mistr skutečný mistr ve svém oboru Víťa Petr. Tomu vděčím za to, co umím. „

Na „volnou nohu" se Karel Sobotka dostal tak trochu z donucení, když byl v roce 1990 „odejit" z podniku Železnobrodské sklo.

„Na začátku devadesátých let bylo ale podnikatelské prostředí v tomto oboru skvělé. Svět chtěl české sklo. Seděl jsem u ohně a z Prahy si obchodníci jezdili a brali mi to ještě teplé z rukou," vzpomíná na zlaté časy.

Pokles tržeb datuje přibližně k datu vstupu České republiky do EU. „Já všude říkám politikům i podnikatelům: nám nevadí konkurence, nám vadí nekalá konkurence z Východu, tedy podmínky výroby a podivného dovozu bez řádného cla," s klidem vypočítává.

Karel Sobotka dnes tedy v Praze stane před komisí soutěže Živnostník rok. Držme mu palce.