Rodiče si libují, jak jim učitelky ve školkách hezky pohlídají děti. Doslova pohlídají, a to často až do posledních minut, kdy má předškolní zařízení otevřeno. Nemluvě o prázdninách. Některé z dětí vystřídá za dva měsíce i několik zařízení. „Jsme rádi, že školka i v létě nabízí bohatý program a dcera se nenudí doma," potvrdili rodiče malé Natálky z jedné z jabloneckých školek.

„Rodiče si neuvědomují, že jsme vzdělávací zařízení. Každá učitelka má k tomu potřebnou kvalifikaci. Nesloužíme pouze na to, abychom jim děti pohlídaly," doplnila ředitelka mateřské školky Pampeliška Kateřina Sýkorová. Spolupráci s rodiči chválila. Jen si přála, aby pochopili, že i jejich ratolest si chce od prostředí a pedagogů v létě odpočinout, jen jim to možná neumí dát jasně najevo.

„Veřejnost vidí v mateřské škole jen hlídací službu. V létě chodí děti z jedné školky do druhé. Na klidu mu to moc nepřidá. Někteří rodiče neberou učitele jako pedagogy, ale jako hlídače," vyjádřila svůj názor Dana Farkašová, ředitelka MŠ v Kokoníně.

Rodiče mají tendenci vidět ve školkách službu na hlídání dětí. Neuvědomují si její důležitou výchovnou a vzdělávací funkci. „Ale jsou i takoví, kteří význam předškolní výchovy pochopili," dodala Farkašová.