Městské muzeum si opět přijde na pořádný přírůstek do svých sbírek. Vždyť jen těžko by kupovalo originální kousek hutního skla, který navrhl například Maxim Velčovský, jehož výtvory najdete v muzeích a soukromých sbírkách po celém světě.

„Myslím, že by na takový výtvor nemělo muzeum peníze," podotkl Martin Hlubuček, zástupce ředitelky Střední umělecko-průmyslové školy sklářské Železný Brod. S tím, že za pouhé tři dny vzniknou v huti železnobrodské sklářské školy výtvory za tisíce. Ba za deseti tisíce. „ A nebál bych se hovořit ani o statisících," doplnil Hlubuček.

Muzeum má štěstí. Maxim Velčovský a dalších šest špičkových výtvarníků tvoří v huti železnobrodské sklářské školy. Výtvory získá právě zdejší muzeum.

Na huti

Taková huť, to je tuze krásné místo. Rozpálené jícny pecí žhnou, chlapi vrtí píšťalami, foukají sklo, ať již do forem či bez nich.

Vedro je tady ale pořádné. Zvlášť tento týden, od pondělí do středy. „Huť jede naplno. Od pondělí do pátku se tu vystřídá sedm výtvarníků zvučných jmen, kteří mají k ruce šest řemeslníků," vypočítal Martin Hlubuček.

Letošní ročník LSD (slovní hříčka, podle organizátorů schválně vytvořená) přilákal tyto výtvarníky: Marcela Mochala, Alenu Matějka, Maxima Velčovského, Jakuba Berdycha, Jana Bohuslava, Oldřicha Plívu a Martina Štefánka.

Téma: Stejné jako při prvním ročníku sympozia: Prostřený stůl.

Oldřicha Plívu, jenž proslul především svými geometrickými výtvory ze skla, jsme ve školní huti našli v plné tvorbě. „Pozvání mne vylákalo. Je to pro mne nová výzva. A mám rád práci v kolektivu, které se mi zase tolik nedostává," vysvětluje.

„A co tvořím? Pokud se to povede, protože tento obor není zcela můj vlastní, budou mísy, možná vázy. Ladíme takovou netradiční technologii. Ale jakou, to neprozradím, ať se lidé přijdou podívat na výstavu," doplnil Plíva.

Jeho vize mezitím zhmotňují skláři Emil Matějka a Jan Bohuslav. Zručně, ostatně lepší odborníky, než jsou tady, aby jeden pohledal.

Mládí na LSD

Na druhém konci hutě sleduje ostřížím zrakem práci sklářů Lukáše Šulce a Jaroslava Bukovského v současnosti jeden z nejznámějších a nejvyhledávanějších výtvarníků mladé generace Maxim Velčovský. „Na sympoziu se dá experimentovat a vyzkoušet si tak nové či zrovna vymyšlené technologie, což se poté může odrazit v další práci," pochvaluje si Velčovský možnost pracovat v rámci LSD.

Opravdu improvizuje. Jak popsal své snažení? „Z návrhů jsme vybrali k realizaci koule, které lepíme do hnízda. Aby vznikla geometrie průhledů skrze koule," popsal Velčovský. A nezapomněl dodat, že sbírá sklo lisované. „Takže náš objekt, který tu tvoříme, je mé záliby protipól," pousmál se mladý výtvarník.

V úterý je na huti opravdu plno, trojici výtvarníků uzavírá Jakub Berdych, jehož vize zhmotňují skláři Martin Štefánek a Michal Janecký.

Výtvory na výstavě

Nezapomeňme ale na další výtvarníky: v pondělí tu pracovali Marcel Mochal a Alena Matějková, v úterý již představená trojice a ve středu Jan Bohuslav a Martin Štefánek. A aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, vzpomeňme i na další sklářské řemeslníky, jež zhmotňovali vize výtvarníků: brusiči Luboš Majšajdr a Robert Hušek.

Letní sklářská dílna 2013 je pomyslným dezertem, který návštěvníkům 7. ročníku Skleněné městečko nabídne další příležitost pro setkání se současným sklem.

Vernisáž výsledků LSD se uskuteční ve výstavním sále školy v sobotu 14. září od 10 hodin.