Aktivní stáří v kolektivu a v pohybu. I tak jednoduše by se dala shrnout aktivita jabloneckého Centra sociální služeb (CSS), kde pro seniory na letošní léto připravili více či méně náročné turistické výšlapy do okolí. Pořadatele velký zájem překvapil.

„Chtěli jsme na podzim vyhlásit ty, kteří našlapou nejvíce kilometrů. Ale oni chodí skoro všichni," smála se v sobotu Blanka Svobodová při více než desetikilometrovém výletu do Bozkovských jeskyní a k Sejkorské kapličce. K cíli se senioři přiblížili ranním vlakem.

V seznamu výletů shrnutých pod název Jablonecký škrpál jsou i velmi nenáročné trasy. „Každý musí mít soudnost a vědět, na co ještě stačí a na co už ne," poznamenala vitální blondýnka, která do strmějšího kopce stihla ještě celou cestu povídat zážitky z minula. První zastávka vedla přímo do Bozkovských jeskyní, kam se účastníci vypravili ve dvou skupinkách.

Zcela nenásilně se rozdělil celý tým na dvě party. „S jednou jsme vyšlápli i k poutnímu místu a měli výlet o trošinku delší," dodala hlavní organizátorka sobotní akce Anna Červenková.  Průvodkyně, jak je v takových případech pravidlem, při akci doprovázela zdravotnice jabloneckého Českého červeného kříže.

Komu jsou vybrané výlety málo, může si vyjet do přírody a za kulturou i s jednotlivými kluby. Už ve čtvrtek se chystají autobusem do skanzenu.

Přečtěte si Tip na výlet ZDE