„Já nesouhlasím s tím, aby se psi koupali v přehradě, ve které se koupou i lidé. Ne každý se o ně stará dobře," zazněl názor Jany Čermákové z Jablonce na to, zda se psi mohou v místní nádrži koupat. „Nevidím důvod, proč by se měli psi koupat v první přehradě, když tu máme ještě dvě. Takže nesouhlasím ani mimo sezónu," odpověděla Monika Nováková, která také pejska nevlastní.

Zastupitelé přijali novou vyhlášku, která upravuje pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezuje prostory k pobíhání psů a zvířat v zájmovém chovu.

„Upravili jsme ji tak, aby si procházku v okolí přehrady mohli užít lidé i zvířata," vysvětlil primátor Petr Beitl a zdůraznil, že tak vyřešili možnost, kde a jak vykoupat svého psa bez vodítka a hlavně bez postihu.

Do přehrady ano…

„Hledali jsme další plochy k venčení. Nově mohou chovatelé využít část lesoparku na Žižkově Vrchu, louky na Dolině a travnatý svah mezi ulicemi Pod Baštou a Saskova," doplnil informace náměstek primátora Miloš Vele.

Nově se mohou psi koupat v přehradě od září do dubna. V letních měsících s nimi ale musejí majitelé dojít až na druhou nebo třetí přehradu. „Já souhlasím s koupáním psů v přehradě. Někdy totiž bývají čistší než lidé," vyjádřila svůj názor majitelka psa Petra Beranová.

Veterinář nabádá

„Je to vždycky lepší, když mají psi vyhraněnou nádrž. Ale nesmíme zapomínat na to, že z vody plné sinic může stejně jako člověk onemocnět i zvíře," uvedl veterinář Marek Bedrník.

Vyhláška nově také zavádí pojem zvíře v zájmovém chovu. Netýká se tedy pouze psů, ale všech domácích mazlíčků. Cirkusy, které letos budou u přehrady parkovat, nesmí už svá zvířata koupat v žádné ze tří jabloneckých nádrží.

„Už od května tato vyhláška vstupuje v platnost," řekla Markéta Hozová, tisková mluvčí magistrátu.