Upravené sjezdovky, moderní lyžařské areály, krásná příroda či termální prameny a samozřejmě snadná domluva jsou důvody, proč sem Češi jezdí.
V roce 2011 tvořili čeští turisté necelých sedm procent z celkového počtu návštěvníků Slovenska. To byl značný pokles oproti předcházejícímu roku (2010 16,7 % Čechů). Slovenský turismus prodělával krizi způsobenou přijetím eura, což pro řadu pravidelných návštěvníků představovalo automatické zdražení. Změna měny ale nezpůsobila výrazné zvýšení nákladů, a tak se Češi opět pustili do objevování krás východních sousedů. Za rok 2012 byl předpokládaný nárůst českých turistů kolem deseti procent.
Lyže či zimní výlety
Vysoké Tatry mají díky své geografické poloze lepší sněhové podmínky než tuzemské hory a jsou poměrně dobře dostupné. Několikahodinová cesta autem či vlakem se vyplatí. Dle statistik tatranských okresů Poprad a Kežmarok se zde v roce 2011 ubytovalo přes 61 000 českých turistů. Najdou tu přes 30 lyžařských středisek s více než tisíci vleky a lanovkami, které jsou během hodiny schopny přepravit až půl milionu turistů.
Mezi nejnavštěvovanější lyžařské areály patří Starý Smokovec, Tatranská Lomnica či Štrbské Pleso. Nabízejí celodenní skipasy od 28 do 33 eur, kilometry upravených sjezdovek a běžkařských tratí, lyžařské školky, půjčovny vybavení, moderní infrastrukturu a kompletní zázemí pro aktivní i pasivní sportovce v průběhu celé zimy.
Památky a relaxace
I ten, kdo není nadšeným lyžařem, si ze slovenské zimní nabídky zaručeně vybere. Milovníci historie a památek mohou navštívit například kostel svatého Egídia v Popradu nebo evangelický artikulární kostel v Kežmaroku. Turisté toužící po relaxaci ocení velké množství geotermálních koupališť, aquaparků a lázní s celoročním provozem. Slovensko je skutečně termálním rájem, s více než 40 geotermálními areály vysoce přesahuje nabídku například České republiky.
Welness pod Vysokými Tatrami
I sebevětšího milovníka zasněžených svahů lyžování časem omrzí a dostaví se únava. Stačí spojit příjemné s užitečným a cestou ze sjezdovky se zastavit v některém z termálních koupališť. Do dvaceti kilometrů od Starého Smokovce a Tatranské Lomnice se nachází jedno z nejznámějších Thermal Park Vrbov. Vstupné do rekreačního střediska je už od pěti eur. Pro ty, kteří zde chtějí pouze zregenerovat síly, postačí jen několikahodinová návštěva.
Kromě relaxace a uvolnění namožených svalů po celodenním lyžování mají geotermální prameny léčebné účinky. Pomocí balneoterapie, lázeňské léčebné metody, zde návštěvníci bojují s poruchami oběhového a trávicího systému, s nadváhou či léčí neduhy pohybového aparátu. Geotermální voda používaná ve Vrbově má vysoký obsah hořčíku, vápníku a síry a je čerpána z hloubky 2000 metrů.
Návštěvníci tady mají k dispozici 10 bazénů s příjemnou teplotou vody do 38 stupňů Celsia, moderní zázemí a řadu doplňkových služeb. Během zimní sezony je zpřístupněno celkem pět bazénů, včetně venkovních, umožňujících koupání pod širým nebem. Pokud se přeci jen někomu zasteskne po monumentálních horských štítech, může se přímo z areálu pokochat nezapomenutelným výhledem na Vysoké Tatry.
Užitečné informace
Mineralizovaná voda v Thermal Parku Vrbov je ve spojení s balneoterapií vhodná i pro pacienty trpícími onemocněními plic a cukrovkou, bojujícími s nadváhou či kožními onemocněními. Každý, kdo zvažuje změnu životního stylu či redukci váhy, zde nastartuje metabolismus ke správnému spalování tuků. Lázeňské metody doplňuje ještě aktivní pohyb, nejlépe plavání, jenž podporuje snížení hmotnosti.
Plavání je prospěšné hlavně pro pohybový aparát. Jsou zapojeny všechny hlavní svalové partie, tedy svalstvo horních i dolních končetin, zádové a břišní svaly. Kromě posilování je plavání dobré pro kardiovaskulární systém, navíc nezatěžuje klouby. Nezanedbatelné jsou i masážní účinky vody. Odpor vody při plavání působí na svaly rovnoměrně a například bazény s masážními tryskami přinášejí úlevu od napětí a únavy.