Ano, na pohled je nový náhon k vodní elektrárně v Železném Brodě krásný. Letos dokonce přibyla i tak dlouho žádaná svodidla a zábradlí. Jenže ouha. Řidiči tu nevidí na hlavní silnici. Podle odborníků ale jen používají starý špatný zvyk.„Když chcete vyjet na hlavní silnici, zvláště ze směru od Turnova, přes zábradlí a svodidla nevidím pořádně na hlavní. Prostě nevidím," rozčiluje se třiatřicetiletý muž z přilehlé vesnice, který tu jezdí každý den se svým synem do školky. „Výjezd mi připomíná nějakou bláznivou loterii. Před nedávnem jsem skoro vlétl do auta, které jelo po hlavní. Byl to nízký sporťák, který jsem neměl šanci přes svodidla vidět," vypráví.

Ostatně není sám. Lidé o problému diskutují i na webu města, kde vzniklo k situaci samostatné fórum. Na špatný výhled ve výjezdu tu poukazuje i Zdeněk Lhotský. „Při výjezdu z Poříče mám potíže i já, po čertech vypráskaný řidič, který má na svém kontě něco málo přes milion kilometrů," glosuje problém.

Další diskutující poukazuje na vzácný úkaz. Na nebezpečném místě se ještě nestala žádná větší nehoda. „Jsem přesvědčen, že je jen otázkou času v případě neřešení, kdy na inkriminovaném místě dojde ke karambolu, když vezmu v úvahu počty vozidel nakupujících a hlavní silnici v obou směrech projíždějících," stojí v diskusi.

„O problému víme, nicméně svodidla jsou postavena podle norem a projektu, který byl před lety předložen i radnici," vysvětluje starosta Železného Brodu André Jakubička.

Silnice I/10 patří pod správu Ředitelství silnic a dálnic ČR, ta stavbu svodidel i zadávala. Radnice se problémem jen několik dní po výstavbě začala zabývat. „Situace s výjezdem není ideální, zvláště lidé jezdící v nižších vozech tady mají opravdu problémy s výhledem. Zkoumáme rozhledové vzdálenosti a s ŘSD chceme problém řešit," ujistil Jakubička. Sám nicméně očekává, že řešení nebude praktikováno v dohledné době.

Špatný zvyk

Ale po místním šetření za účasti pracovníků odboru dopravy Libereckého kraje vyšlo najevo, že rozhledové vzdálenosti křižovatka splňuje.

„Při pozorování řidičů vyšlo najevo, že nevědí, kde se mají rozhlédnout. Rozhlíželi se vlastně dva až tři metry před křižovatkou," popsal Miloslav Louma, místostarosta města, který se místního šetření účastnil.

Na křižovatce má přesto přibýt přerušovaná čára, která řidičům ukáže, kde se mohou bezpečně rozhlédnout. „Osobně si myslím, že největším problémem je zbavit se zvyku, že se rozhlížím na mostku a bez zastavení vjíždím do křižovatky. To dnes není možné, respektive to je nebezpečné," doplnil Louma.

A subjektivní pocit autora článku, který inkriminovaným místem také skoro denně projíždí?

Ne, na hlavní silnici opravdu nevidím. Orientačně se dá jedoucí vozidlo zahlédnout mezi drobnými mezerami mezi plotem a svodidly.

A tak má asi i autor článku při výjezdu na hlavní silnici zažitý špatný zvyk.