Naši tenistku s vážně pořezanou rukou po útoku nožem převezli do specializovaného Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku.

Ještě večer se podrobila operaci. Tamní doktoři nemají v tomto směru u nás konkurenci.

Lékaři při operaci dlouhé tři hodiny a 45 minut zašili poraněné šlachy na článcích všech prstů levé ruky a dva nervy. Česká hráčka nesmí tři měsíce postižené místo přetěžovat a určitě nestihne první část sezony včetně grandslamového Australian Open. Rudu tedy tenistka Kvitová může plně zatížit až po půl roce. Na turnaje se vrátí nejdříve v druhé polovině příštího roku.

Podle lékařů, kteří dvojnásobné wimbledonské vítězce v úterý večer operovali pořezané prsty levé ruky, bude moci sportovně zatížit sešité šlachy až po půl roce. Doktoři jsou ale optimističtí, že tenis bude moct hrát a má šanci, že bude mít i dobrý cit.

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou.Zdroj: ČTK/ Radek Petrášek

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou

„Léčba je rozdělena. Čtrnáct dnů je na zahojení rány, šest týdnů než je šlacha spojená, ale to je jako rozžvýkaná žvýkačka. Aby vyzrála a byla dostatečně pevná a zvládla zátěž, tak jsou potřeba tři měsíce a předtím nesmíte dělat silový pohyb. Pak se může začít pracovat na síle a pokud se bavíme o sportovním zatížení, tak jde o nějakých šest měsíců," řekl na tiskové konferenci operatér Radek Kebrle z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou.

Šestadvacetileté Kvitové museli lékaři narychlo operovat poraněné šlachy na všech prstech levé ruky a dva nervy, které hráčce nožem poranil neznámý pachatel pří úterním ranním přepadení v jejím prostějovském bytě. „Jednalo se o řezné poranění, jak chytila nůž. Zasaženy byly všechny prsty s tím, že nebyly přerušeny kompletně všechny struktury. Na každém prstu byla zasažena jedna nebo dvě šlachy," popsal Kebrle.

Při operaci byla tenistka v celkové narkóze, zákrok trval tři hodiny a 45 minut. Podařená operace je ale podle Kebrleho jen 50 procent úspěšného výsledku. Důležité je, i jak se bude vyvíjet rehabilitace. Lékař míní, že Kvitová má velkou šanci na úplné uzdravení. „Je mladá, zdravá a má dlouhé štíhlé prsty, to je dobrá prognóza," uvedl Kebrle.

Kvitová se v ideálním případě vrátí na kurty v polovině sezony. Přijde o grandslamy Australian Open, Roland Garros, Fed Cup a pravděpodobně i o Wimbledon. „Je to poměrně masivní záležitost. Budeme dělat všechno proto, aby vše bylo jako dříve. Ale je to těžké poranění. Rizik je mnoho," uvedl Kebrle.

Operaci prováděl společně s primářkou ústavu Alenou Schmoranzovou. Nemocnice s 52 lůžky je specializovaným pracovištěm, kde už 41 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou. Kebrle v minulosti například operoval zlomený prst sdruženáře Tomáše Portyka před olympijskými hrami v Soči.

Podle mluvčího hráčky Karla Tejkala se Kvitová cítí s ohledem na svůj stav dobře. „Děkuje všem za podporu a těší se, až vezme raketu do ruky," dodal.