„Mohu jen potvrdit, že v květnu 2012 podala TJ Bižuterie žalobu proti Pozemkovému fondu ČR, který má nyní název Státní pozemkový úřad. V ní se domáhá uzavření smlouvy o úplatném převodu pozemků v Bedřichově u Jablonce nad Nisou," potvrdila Lucie Treglerová, právnička Okresního soudu v Jablonci, která se letitým případem pozemků v Bedřichově nyní zabývá.

Už před devíti lety

Začátek pozemkové krize v Bedřichově sahá až do roku 2005. Na samém začátku ještě Pozemkový fond a zastupitelé obce uvolnili pozemky pro zájemce Karla Wimětala. Ty se tak vzdálily dalšímu, kterým byla TJ Bižuterie. Provozovala na nich své vleky. „Měli jsme je k dispozici pouze na základě nájemní smlouvy. Tudíž jsme zastavili plánované investice, které zahrnovaly například i doplnění zasněžovacího systému," uvedl ředitel Pavel Bažant.

Wimětal si vše rozmyslel a vrátil pozemky Pozemkovému fondu. Hned opět spadly do zvláštního režimu předběžného opatření. A také o ně požádali restituenti. Špatná zima vyprovokovala místní ubytovatele. Chtějí vědět, co dál. 

Díky letošní nedostatečné sněhové pokrývce mnozí klienti pobyty rušili. A nebo se stěhovali tam, kde je čekaly upravené sjezdovky. Třeba na Severák nebo Tanvaldský Špičák. Na Bedřichově je čekalo lyžování na Malinovce. I sjezdovka ale pocítila také majetkové problémy. Majitel, TJ Bižuterie, do ní neinvestuje, nebo jen to nejnutnější. Není divu. Pozemky, na kterých se nachází, mu nepatří. Nikdo netuší, kdy se dají spory do pohybu a jak skončí.

Co na to říká bedřichovský starosta Petr Šmaus?

Peníze jen do svého

„Letos jsou tady v provozu jen dva vleky, ze šesti. Tělovýchovná jednota Bižuterie tady za poslední roky jen udržuje v provozu. Větší investice sem nedává, protože nemá vyřešené pozemky, nelyžuje na svých. Finance dává do Severáku a Špičáku, kde jí pozemky patří," vysvětlil starosta.

Řešení je mnoho let v nedohlednu. Starosta si myslí, že se najde v nejbližší době. Ale taky ví, že takové přání už zaznělo v letech minulých.

„Dosud ve věci nebylo nijak rozhodnuto a asi hned nebude. Usnesením ze dne 23. ledna letošního roku bylo řízení přerušeno a čeká se do vyřízení jiné věci vedené zdejším soudem, ve kterém se vydání shodných pozemků domáhá v rámci restitučního nároku paní Elisabeth Barton Dobenin. V této věci bylo již v roce 2012 nařízeno předběžné opatření, kterým bylo zakázáno Státnímu pozemkovému úřadu s pozemky jakkoliv nakládat," informovala o aktuálním stavu případu právnička Treglerová.

Ozvali se restituenti

Za posledních pět let byla přidělena tři předběžná opatření. Opět se ozvali restituenti, počínaje hrabětem, přes doktora a v listopadu 2013 opět právní zástupce hraběte Dobenina.

Nikdo nechce předběžná opatření řešit. Poslední dva zájemci zjevně chtějí získat lukrativní pozemky na Bedřichově. TJ Bižuterie už o ně opakovaně žádala. „Mám od Pozemkového fondu vyjádření, že nemají problém s tím dát nám pozemky k dispozici. Ale, až se vyřeší předběžná opatření," uvedl Bažant.

K pozemkovému sporu ještě dodal, že podle jeho názoru nehraje soud v tomto případě žádnou roli. Předběžná opatření se řeší v rámci několika soudních řízení. Ale konec je zatím v nedohlednu.

Optimisticky vidí celou záležitost bedřichovský starosta Petr Šmaus: „Doufám, že Bižuterie pozemky získá a pustí se pak do obnovy zařízení i tady v Bedřichově."

Nemá růžové brýle

Pavel Bažant je ale spíše pesimista a vidí věci reálně. „Východisko žádné nevidím. Myslel jsem, že hybnou silou bude soud. Ale asi ne. I my jsme podali žalobu, ale je právě kvůli předběžnému opatření odložená. Nezbývá, než čekat," upřesnil ředitel.

A kdo by z podnikatelů investoval do cizího?