Kemp Ostrov na Malé Skále bude v sobotu 7. září praskat ve švech. A to doslova, vždyť sem dorazí na šedesát strojů Škoda MB v rámci akce Den s embéčkem. Zároveň se tu koná čtvrtý Maloskalský jarmark.Vůně benzínu se bude tlouct s vůní sousedských koláčků a Maloskalské marmelády.

Den s eMBéčkem

Místní Automotoklub pořádá spousty akcí: květnový motosraz, závody bovdenem a rádiem řízených modelů aut, spolupracuje při organizaci Rallye Bohemia.

Někdy na jaře roku 2010 členové AMK přemýšleli, jak okruh činností rozšířit. „Jelikož jsem se v té době již léta zabýval renovacemi a opravami starších škodovek, navrhl jsem uspořádat Den s eMBéčkem," vzpomíná hlavní organizátor Pavel Hořák za AMK.

Na prvním ročníku se sešlo třicet, na druhém čtyřicet a na třetím ročníku padesát vozidel. „Jelikož počet vozidel s každým ročníkem stoupá,očekáváme pro letošní rok účast asi šedesát vozidel.Vše ovšem velice záleží na počasí, velké procento účastníků se rozhodne až na poslední chvíli," vysvětluje Hořák.

Ráno mezi půl devátou a půl dvanáctou proběhne příjezd účastníků a výstava vozidel. „O půl dvanácté vyrazíme na vyjížďku do Muzea motocyklů v Borku pod Troskami. Po návratu kolem patnácté hodiny vyjedou vozidla v minutových intervalech na orientační jízdu po okolí Malé Skály v délce třiceti kilometrů, zpestřenou o několik zastávek, na nichž budou připraveni pořadatelé, aby prověřili znalosti a dovednosti všech zúčastněných posádek?" popisuje organizátor.

Po ukončení orientační jízdy a sečtení výsledků budou předány pamětní listy, diplomy a ceny pro účastníky v rozličných kategoriích.

„Doufáme, že celá akce se stejně jako v letech minulých ponese v klidném a příjemném dobovém duchu, k čemuž přispívá i dobové oblečení většiny posádek, přičemž ta nejdobovější bude v závěru akce oceněna," doplnil Hořák.

Maloskalský jarmark

Letošní ročník srazu Den s eMBéčkem má jednu zvláštnost, bude se v autokempu konat současně s Maloskalským jarmarkem, který bude probíhat ve druhé části kempu, neboť probíhající rekonstrukce přilehlého jezu na Jizeře donutila pořadatele obou akcí z provozních důvodů ke konání v jednom dni.

Maloskalský jarmark tedy startuje ve stejný den (sobota 7. září) také v areálu kempu Ostrov. Oficiální začátek je naplánován na 10. hodinu.

V prvé řadě se se zde sejdou opět regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat.

Na návštěvníky čeká bohatý stánkový prodej, ale i besedy na odborná témata. Vypíchněme kupříkladu známý psychiatr Jan Cimický s přednáškou na téma Stres.

Jarmark doprovází i bohatý kulturní program, v němž najdou zájemci například hudební skupinu Kapelníci či vystoupení břišních tanečnic.

„V průběhu dne proběhne čtvrtý ročník soutěže Maloskalská marmeláda, která se těšila po předchozí tři roky velkému zájmu. Zúčastnit se může každý, kdo rád mlsá a rád zavařuje," sdělila za organizátorky z občanského sdružení Ma.Ska Maloskalsko Kateřina Hallmanová.

Zvláštností Maloskalského jarmarku je zajisté i prodej takzvaných Sousedských koláčů. Organizátorky oslovují místní hospodyňky, které na jarmark donáší své sladké výtvory. „Suroviny uhradíme a každá hospodyňka obdrží drobný dárek," přiblížila za organizátory postup Lída Vondrová.

Připraven bude i program pro děti, například lanové centrum či jízdy na koni.

Připraveno je i vyhlášení nejzajímavějšího prodejce, na soutěživé čeká tombola.