Koupaliště, rozhledny, lanovka na Špičák, jablonecké letní kino… Prakticky odevšud hlásí vydařenou sezonu, která se s tou minulou, mnohde rekordně špatnou, vůbec nedá srovnávat.Díky vydařenému počasí táhla hlavně koupaliště. Nejpropastnější rozdíl ve srovnání loňska s letoškem zažili v Lučanech, kam na koupaliště s kapacitou tří set lidí dorazilo šest a půl tisíce rekreantů. Loni to přitom byl jen zlomek a tehdejší provozovatel dokonce po mizerné sezoně skončil.

„Letos jsme samozřejmě spokojení a vydařená sezona se projevila i na příjmech do městské kasy. Je ale nutno podotknout, že tomu kromě počasí pomohly i stavební práce na jablonecké přehradě, kvůli kterým řada Jablonečanů raději přešla kopec k nám," konstatoval starosta Lučan nad Nisou Jiří Řešátko.

Sezonu si pochvalovali i na největším koupališti v regionu v Železném Brodě, kam letos zavítalo o dva a půl tisíce víc návštěvníků než loni.

„Dohromady letos dorazilo asi třináct a půl tisíce lidí. Nejvíc v pondělí 20. srpna, kdy v Praze naměřili absolutní český teplotní rekord. Bylo to cca dvanáct set návštěvníků," řekl správce železnobrodského koupaliště Libor Kochánek.

Ve velkém ale lákaly i jiné než vodní atrakce. Teplé počasí vyhovovalo také turistům. Například na oblíbenou lučanskou rozhlednu Bramberk jich v červenci a srpnu dorazilo více než osm tisíc, což je také víc než loni.

Oproti bídnému loňskému roku i několika předešlým letem se sezona vydařila také na lanovce na Špičák. Její letní provoz byl v minulých letech vždy ztrátový. Letos ne.

„Lidé chodili a tentokrát se nám podařilo alespoň pokrýt náklady na provoz, takže celkově bych sezonu hodnotil pozitivně," komentoval Pavel Bažant, ředitel společnosti SKI Bižu, která lanovku provozuje.

Lanová dráha navíc letos oproti minulému roku ani jediný den nestála.

Radostně sezonu zakončili i v posledním letním kině na Jablonecku, které funguje v Jablonci. I přesto, že se kino kýžené digitalizace a s ní neomezené nabídky filmů dočká až příští rok, dorazilo letos do hlediště pod širým nebem dvakrát víc diváků než v loňském roce.

„Samozřejmě to bylo hlavně počasím, ale také se nám za omezených promítacích možností podařilo dát dohromady zajímavou programovou nabídku se spoustou klasik a lidé přišli," poznamenala ředitelka jabloneckých kin Naďa Hetešová.

Výjimkou potvrzující pravidlo o vydařené sezoně je koupaliště v Tanvaldu, kde se tak dlouho potýkali s kvalitou vody, až provozovateli došla trpělivost a v polovině srpna vypověděl městu smlouvu. Tanvaldské koupaliště se tak místním lidem uzavřelo paradoxně před nejteplejšími dny v letošním roce.