Staromilská pouť ve Bzí se za sedm let svého trvání zapsala již natrvalo do kalendáře kulturních akcí Jablonecka. „Určitě přijedeme znovu. Už jen pro ten nádherný výhled z věže bzovského kostela," neskrývala nadšení ze zprávy o osmé Staromilské pouti ve Bzí Alena Myšková z Jablonce n. N.Má se na co těšit, protože i tentokrát bude věž kostela za mírný poplatek přístupná. „Výtěžek ze vstupného půjde na další údržbu a opravy jednoho z nejdůležitějších kostelů Jablonecka," sdělil André Jakubička, dlouholetý předseda Bzovského okrašlovacího spolku a současný starosta Železného Brodu. Pro doplnění: výtěžek z pouti poputuje do dalších akcí spolku, jehož členové se ve volném čase starají o vzhled malé obce.

A že se spolek činí, rozrůstá se i program pouti. „Letos máme připraveno osm koncertů, čtyři dětská divadelní představení, i stánků bude více," láká Jakubička.

Staromilská pouť startuje v sobotu 25. května v 11 hodin a to slavnostní poutní mší v kostele Nejsvětější Trojice. Po jejím skončení začne ten správný poutní mumraj.

Již ve 13 hodin startuje kulturní program a to rovnou na čtyřech „scénách": hlavní, dětské, stálé (zahrnuje právě jarmark a pohoštění) a autobusové, což je pro změnu jízdní řád stálých autobusových linek do a ze Bzí.

Hlavní scéna

Jako tradičně zde vystoupí huntířovský Smíšený pěvecký sbor, který kulturní program otevře, aby se na scénu vrátil chvíli před tři čtvrtě na čtyři a to spolu se Sborem roku 2012 Bohemiachor.

Na scéně dále vystoupí Taneční a swingový orchestr ZUŠ Železný Brod, bluegrassová skupina Funny Grass, lokální „džez" v podání bzovských Depos Trio a Broken Dam, rocková skupina z Tanvaldu.

Dětská scéna

Rovnou dvě pohádky předvede na menší dětské scéně soubor Matičky ze Semil a to Stojí, stojí domeček a O kohoutkovi a slepičce.

Dvakrát předvede reprízu pohádku Co takhle svatba, princi místní Dětský divadelní soubor Bzí.

Ale nejen pohádkami se pobaví děti. Po celé odpoledne se mohou projet po vsi v hasičských vozech a když budou hodné, hasiči je pustí i za vodní dělo. Dále na děti čekají různé tvůrčí dílničky, projížďky na koních či vyrábění s kovářem.

„Staromilskou pouť bereme jako příjemné sousedské setkání se zajímavým programem jak pro dospělé, tak pro děti. Doufáme, že k nám opět najdou cestu sousedé z celého Jablonecka. A nejen z něj," zve na sobotu do Bzí Jakubička.