Bedřichov, Huť, Jenišovice, Loužnice, Malá Skála a Nová Ves nad Nisou. Co má těchto šest obcí společného? Mimo jiné to, že figurují na seznamu České pošty. Jde o vytipované pobočky, kde by se měla vést jednání o změně formy poštovní obsluhy v rámci projektu Pošta Partner.„Česká pošta odeslala zástupcům obcí dopis s informací, že je osloví její zástupce a bude s nimi jednat o zřízení takzvané franšízy. Na jednání bude starostům představen projekt Pošta Partner a nabídka České pošty. Vše samozřejmě záleží na tom, jak budou jednání probíhat," přiblížila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Kdy? Ve hvězdách

Jasno by mělo být ještě v prvním pololetí letošního roku.

„Zatím u nás pošta změnila otevírací dobu, o dalším postupu jsme jednali jen okrajově. Ale podle informací, které k projektu mám, se mi to zatím jeví jako nesmysl," sdělil starosta Nové Vsi n. N. Milan Fiala.

Starostové dotčených obcí nejen z Jablonecka o rušení kamenných poboček bouřlivě diskutovali třeba na jednání Sdružení obcí Libereckého kraje. Další jednání, tentokrát i se zástupci České pošty, připravuje Liberecký kraj.

Starosta pošťákem?

A protože v padesáti obcích v ČR Pošta Partner již funguje, starostové se dočkali i praktických připomínek k již nastartovanému projektu.

Služby by mohl na menších obcích nabízet soukromník, z dosavadního průběhu projektu je ale jasné, že projekt často vedou obecní úřady.

Starostové obcí, kteří projekt Pošta Partner již vpustili na úřad, ale kolegy od stejného kroku odrazují. „Česká pošta platí jednu hodinu, ale lidé samozřejmě chodí neustále s tím, vždyť tady stejně jste. Další problémy jsou se zabezpečením v době nemoci, čerpání dovolené," přiblížil starosta Malé Skály Milan Rezler. „Asi by nebylo dobré, kdyby starosta dělal ještě pošťáka. Navíc pošta před lety vábila nové klienty Poštovní spořitelny na to, že mají pobočky na vesnicích. Slyšeli na to zejména senioři." dodal Rezler.

Před několika lety byla na „odstřel" i pobočka České pošty ve Skuhrově. Obyvatelé v čele s úřadem s úspěchem vybojovali její setrvání.

„I když bojujeme stále, pošta tu nadále zůstává. Myslím si, že by se starostové měli spojit, protože sami nic nezmůžou," uvedla Jiřina Rybáková, starostka Skuhrova a Huntířova.

Pošta Partner je provozovna smluvního zástupce České pošty, který poskytuje poštovní služby příjem a výdej zásilek, prodej cenin, příjem reklamací a dále poskytuje vybrané služby Poštovní spořitelny, především operace Maxkartami vklady, výplaty a příkazy. Často služby poskytují obecní úřady. 

Franšíza: obecně se jedná o model podnikání, kdy jsou práva používat obchodní značku a know-how společnosti poskytnuty jinému podnikatelskému subjektu, který si zaplatí licenci.