V areálu bývalé Bižuterie u přehrady vyrůstá nový penzion pro seniory. I když se ve městě ke splnění snu Dalibora Dědka, ředitele firmy Jablotron, nabízela řada dalších objektů, rozhodl se právě pro jeden z nevyužitý u přehrady.

A určitě nelituje. „Chceme postavit dům pro seniory, který poskytne nejen to základní, tedy ubytování, stravování a základní služby, ale také další služby navíc. Tím myslím třeba asistenci při zdravotních problémech. Chceme, aby se tam senioři cítili příjemně jako doma," stručně definoval nový objekt pro seniory ředitel Jablotronu.

Zdůraznil také, že cílem je provozovat penzion bez dotací. „Nechceme z této činnosti dělat byznys. Ale v mnoha podobných zařízeních, ve kterých jsme se už byli podívat, jsme se přesvědčili, že fungovala, aniž by se dostala do dluhů," ubezpečil ředitel.

Dalibor Dědek je také smířený s tím, že se taková investice nikdy nevrátí. Věří ale, že prognóza bez dluhů realizovatelná je. „Investici naše firma regionu věnuje. Chceme tím odstartovat pilotní projekt, do kterého se mohou zapojit i další firmy s podobným záměrem. Těm tak nabídneme vlastně jakýsi model,naše vědomosti a zkušenosti z provozování objektu bez dluhů," dodal ředitel.

K rozhodnutí postavit objekt pro seniory ho vedl zajímavý poznatek, když se zúčastnil vyhlašování cen podnikatelům. V kategorii sociální oblasti obdržela jedna z účastnic cenu za provozování domova důchodců.

Medailonek o ní prozradil, co všechno je potřeba v této oblasti stále řešit. „Uvědomil jsem si, že stejné problémy jsou aktuální i v našem regionu. Rodina se už dál nedokáže postarat, sami to senioři nezvládnou a ani nemocnice se jim nemůže věnovat," vysvětlil ředitel.

Má ještě ale další záměr. „Při návštěvách podobných zařízení se mi velmi líbilo, jak někde byli senioři zapojení do různých aktivit. Chceme pro ně připravit také program, aby se měli v průběhu dne na co těšit a nejen čekat od jednoho jídla na druhé," zdůraznil ředitel Dědek.A proč se rozhodl právě pro bývalý objektu Bižuterie?

„Nabízely se třeba bývalá budova dětské nemocnice nebo porodnice. Ani jedna z nich se mi ale nezdála vhodná pro takové moderní zařízení. To by asi bylo lepší ji zbourat a postavit znovu," uvedl ředitel.

V takovém řešení by se ale utopila spousta peněz a stejně by nikdy modernímu sociálnímu zařízení neodpovídalo.

Proč Bižuterie?

Zaujala ho nejvíce skeletová konstrukce bývalé Bižuterie. Ale přišly i problémy. Podlahy neměly dostatečnou nosnost. Došlo ke změně legislativy. Bylo nutné ještě zbudovat neplánované schodiště. „Projekt se nám asi prodraží a časově protáhne, s tím se ale musí počítat. Naše vize se ale určitě naplní, nevzdáme se jí. A penzion bude v krásném místě, kde se bude určitě seniorům líbit. Nebude to místo, kam je někdo jenom odloží," zdůraznil ředitel Jablotronu.

Otevřou už letos

Chce, aby se dům pro seniory otevřel ještě v závěru letošního roku. Pokud ale budou změny na stavbě, díky změnám legislativy, pokračovat, ovlivní i termín otevření.

Kapacita penzionu bude 84 lůžek, pokoje budou jedno nebo dvoulůžkové, navíc několik apartmánů. „Chceme, aby se základní cena pohybovala kolem jedenácti tisíc měsíčně. To je za ubytování, stravu a energii. Je to částka, za kterou dnes žijí senioři ve státních domovech, které jsou navíc ještě dotované," vysvětlil Dalibor Dědek.

Zájem je veliký

Překvapila ho ale reakce města, proč se pouští do takové investice, když ve městě jsou kapacity dostatečné? Druhé překvapení bylo příjemnější. „Zájemci o ubytování se už teď hlásí. Bereme záznamy, ale všem říkáme, že přednostně ubytujeme naše zaměstnance. I ti se přece zasloužili o to, že firma Jablotron je tam, kde je," vysvětlil ředitel. A hlásí se i zájemci o práci.