Pacienti jablonecké nemocnice dnes mohou zůstat v klidu. Avizované protesty lékařů proti úhradové vyhlášce se jich totiž nijak nedotknou. Místní lékaři se sice k protestu připojují, ale stávkovat nebudou.„Nic takového. K omezení jakékoliv péče během dne určitě nedojde," informovala mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.

Ani zdejším lékařům se ale současný stav zdravotnictví nelíbí a k protestu se chtějí připojit alespoň peticí Zachraňme kvalitní zdravotnictví. „Petiční archy budeme pacientům nabízet k podpisu. Rádi bychom jich nasbírali co nejvíc, protože pak budeme mít pádný argument, že se nejen nám, ale ani pacientům nelíbí, že ministerstvo zdravotnictví svými kroky vědomě omezuje lékařskou péči," řekl Deníku šéf odborů jablonecké nemocnice Michal Nesvadba s tím, že v petici se pacienti dovědí, proti čemu všemu lékaři protestují.

„Hlavně jde o úhradovou vyhlášku," konstatoval Michal Nesvadba.

Petice „Zachraňme kvalitní zdravotnictví" se vyslovuje například proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice. „V tomhle státě je špatně skoro všechno a zdravotnictví taky, takže se lékařům ani nedivím. Že jsou léky neskutečně drahé, to už poznal snad každý. Je to prostě hrůza," komentovala Michaela Sokolová z Jablonce.

Dnešní protesty, které se v mnoha jiných nemocnicích a soukromých ordinacích projeví i tím, že lékaři nepřijdou do práce, jsou dalším pokračováním dva roky staré akce Děkujeme, odcházíme!, v rámci níž v jablonecké nemocnici podala výpověď hned třetina klíčových lékařů. Nakonec ale všichni zůstali.

Informace o dnešním dění jsme se snažili získat i v tanvaldské nemocnici, kde jsme se ale ani po dvoudenní urgenci odpovědi nedočkali.