Tak co už jsme to na neckyádě na Jizeře v Železném Brodě viděli? Třeba křižník Auroru, potápějící se státní kasu, flotilu Viktora Koženého, Křeslo pro hosta, hasiče i hrobníky.A co diváky čeká letos? „Děti mají nápadů spousty, dnes vybereme ty, které se dají realizovat a začneme stavět," přiblížila Eva Rydvalová, ředitelka Domu dětí a mládeže Mozaika, který spolu s radnicí akci již potřetí připravuje.

Právě z DDM Mozaika vyplouvá na trať neckyády každoročně nejvíce plavidel. Letos jich na start mají děti připravit asi pět. „Víme, že lidé se nápadu chytili a po dvou ročnících, kdy ohlas veřejnosti spočíval spíše jen v návštěvě, plavidla staví. Na Jizeru by jich tak mělo vyplout asi nejvíce v novodobé historii," míní Rydvalová.

Základem funkční lodi je dobrá nosnost, proto shání DDM staré, ale funkční duše. „Budeme rádi, pokud nám lidé nějaké věnují. Na takovou duši se dá postavit ledasco," vysvětlila organizátorka.

„Pro každou posádku připravíme zajímavé ceny, které ještě neodtajníme," řekla Alena Malafarinová z železnobrodského Informačního a kulturního střediska.

Železnobrodská neckyáda se letos uskuteční týden po Železnobrodském jarmarku, tedy 15. června od 10 hodin.

Zájemci mají plavidla přihlašovat v Mozaice osobně nebo na telefonu 483 389 396. Přejímka plavidel proběhne v 9 hodin pod lávkou u DDM Mozaika, cíl je již tradičně pod mostem v Železném Brodě.

V cíli hrají Kapelníci a uskuteční se přehlídka plavek v podání Jilemnického spolku paní a dívek. „Kapelníci připravují speciální show k vodě a spolek předvede plavky našich babiček a prababiček. Samozřejmostí je občerstvení," doplnila Rydvalová.

Historie neckyády

V roce 1976 se konal na dlouhou dobu poslední Železnobrodský jarmark. „Pamatuji si, že neckyáda byla místo jarmarku," poznamenal Jaroslav Mašek, milovník brodské historie. „Tenkrát byl hudební festival u koupaliště. A orgánům se nelíbili návštěvníci, jak se tehdy říkalo, máničky. Ve městě se pak zvedla vlna odporu a jarmark skončil," vzpomněla Jarmila Fidlerová, tehdy úřednice na městě.

Bývala to velká sláva. „Po Jizeře až do města pod most plula třeba Perníková chaloupka s Jeníčkem, Mařenkou i Ježibabou, z komína se kouřilo," přiblížila Eva Rydvalová, sama dlouholetá účastnice Neckyády a držitelka tří ocenění. „Nebo nezapomenutelný pane Vele v neckách převlečený za námořníka," směje se Fidlerová.

Po Jizeře se plavila například i parní lokomotiva, pod jejíž kotel se také přikládalo. Chlapi z dílen si své plavidlo upravili… ve stylu dílny s příslušným nářadím.

Večer bývala plavecká zábava, buď u sokolovny, nebo na sále.Konec Neckyád vlastně způsobila Sametová revoluce. Do Brodu se znovu vrátil jarmark a Neckyáda zůstala jen ve vzpomínkách.

Obnovili ji až v roce 2011. A hned první ročník se povedl. Líbil se jak soutěžícím, tak divákům.